- To kolejne spotkanie Trójkąta Lubelskiego odbywa się w sytuacji, gdy jeden z partnerów Trójkąta znajduje się bezpośrednio w stanie wojny, a kraj agresor, totalitarne, autorytarne państwo rosyjskie, chce zagrozić całej Europie, pozostałym państwom na wschodniej flance NATO i UE - mówił Morawiecki.

- Czasy się zmieniają, pokolenia mijają, a Rosja cały czas prowadzi swoją politykę agresji i wykorzystuje surowce naturalne, by szantażować Europę - dodał szef polskiego rządu.

- Jednak polskie, ukraińskie, litewskie serca biją w rytm wolności. Będziemy robić wszystko, by pomóc Ukrainie obronić jej suwerenność - zapewnił premier.

Czytaj więcej

Atak na poligon w Jaworowie. Rosja: Zabiliśmy 180 najemników. Ukraina: To propaganda

- Długie ramię Moskwy zamieniło się w pięść, która uderza na oślep, brutalnie, mordując dzieci, kobiety, bombardując szpitale, szpitale położnicze, niszcząc normalne życie milionów mieszkańców. To już jest masakra, to jest po prostu rzeź w środku Europy. Ten głos musi wybrzmieć bardzo mocno. Te informacje przesyłamy do wszystkich stolic europejskich, by nikt tam nie próbował uśpić swojego sumienia - mówił Morawiecki.

- W trzeciej dekadzie XXII wieku czołgi, samoloty atakują cele cywilne, bombardują cele cywilne, ze straszną brutalnością - podkreślił szef rządu.

Przez lata Zachód żył nadzieją, że Putin się zmieni, że Rosja się zmieni, normalnieje

Mateusz Morawiecki, premier Rzeczpospolitej

- To pełnoskalowa wojna z użyciem totalitarnych metod zastraszania ludności cywilnej - dodał.

- Przez lata Zachód żył nadzieją, że Putin się zmieni, że Rosja się zmieni, normalnieje. Nie, niestety tak się nie dzieje. Ostrzegaliśmy przed tym przez długi czas - podkreślił też premier.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Morawiecki mówił, że Kreml "działa jak walec, próbując niszczyć różne kraje".

- Atak rakietowy rosyjski, zaledwie 20 km od granicy z Polską, pokazuje, że Rosja chce wzbudzić panikę - mówił też Morawiecki o niedzielnym ataku na ukraiński poligon w Jaworowie.

Morawiecki wezwał też do zamrożenia wszelkich aktywów Rosji i rosyjskich oligarchów.

- Musimy obronić niepodległość Ukrainy poprzez nasze działania - podkreślał.