Korea Północna wróci do testów broni atomowej?

Korea Północna będzie wzmacniać swój potencjał obronny przeciw Stanom Zjednoczonym i rozważa powrót do "wszystkich tymczasowo zawieszonych działań" - informuje północnokoreańska agencja informacyjna KCNA.

Publikacja: 20.01.2022 04:34

Kim Dzong Un

Kim Dzong Un

Foto: PAP/EPA

Jak pisze Reuters wzmianka o "tymczasowo zawieszonych działaniach" to nawiązanie do moratorium na testy broni atomowej i rakiet dalekiego zasięgu, jakie nałożyła na siebie Korea Północna po 2017 roku.

W pierwszych tygodniach 2022 roku Korea Północna przeprowadziła cztery testy rakietowe, w tym dwa testy rakiet, które miały być pociskami hipersonicznymi. Testy spotkały się z ostrą krytyką ze strony USA, które nałożyły sankcje na sześciu obywateli Korei Północnej, obywatela Rosji i firmę z Rosji za dostarczanie produktów, które są wykorzystywane przy rozwoju północnokoreańskiego programu rakietowego.

W środę przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, zwołał posiedzenie biura politycznego rządzącej krajem monopartii, Partii Pracujących Korei, by "omówić ważne kwestie polityczne" w tym "kontrposunięcia wobec wrogiej polityki USA" - informuje KCNA.

Powinniśmy uczynić bardziej gruntowne przygotowania na długotrwałą konfrontację z imperialistami z USA

Biuro polityczne Partii Pracujących Korei

Biuro polityczne miało omawiać m.in. kwestię "wznowienia tymczasowo zawieszonych aktywności".

Reuters przypomina, że pod koniec 2019 roku Kim Dzong Un sugerował, że nie będzie czuł się związany moratorium na testowanie broni atomowej i rakiety międzykontynentalnych (ICBM) po tym jak USA nie odpowiedziały na apele Pjongjangu o uczynienie koncesji na rzecz Korei Północnej i powrót do rozmów o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Biuro polityczne Partii Pracujących Korei podkreśla teraz, że "wrogość i groźby" ze strony USA "dotarły do groźnej granicy" - agencja wymienia przy tym wspólne, amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia, rozmieszczenie amerykańskiej broni strategicznej w regionie i sankcje nałożone na Koreę Północną zarówno przez USA, jak i przez ONZ.

Czytaj więcej

Korea Płn. informuje o tym, jakie rakiety testowała w poniedziałek

"Powinniśmy uczynić bardziej gruntowne przygotowania na długotrwałą konfrontację z imperialistami z USA" - głosi komunikat politbiura.

W czwartek ma zebrać się Rada Bezpieczeństwa ONZ, by omówić kwestię ostatnich testów rakietowych przeprowadzonych przez Koreę Północną. RB ONZ zbierze się na żądanie USA i kilku innych państw.

W 2017 roku Korea Północna testowała rakietę międzykontynentalną zdolną razić cele na terytorium USA. Od tego czasu Pjongjang nie testował rakiet ICBM.

Ostatnie testy rakietowe, prowadzone przez Koreę Północną, obejmowały testy rakiet krótkiego zasięgu.

Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny
Dyplomacja
USA: Chiny coraz agresywniejsze. Komuś może stać się krzywda
Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach