Korea Płn. informuje o tym, jakie rakiety testowała w poniedziałek

Dwie rakiety wystrzelone przez Koreę Północną 17 stycznia z lotniska w stolicy kraju, Pjongjangu, były taktycznymi pociskami manewrującymi - podała północnokoreańska agencja informacyjna KCNA.

Publikacja: 18.01.2022 04:37

Zdjęcie z ostatniej północnokoreańskiej próby rakietowej

Zdjęcie z ostatniej północnokoreańskiej próby rakietowej

Foto: PAP/EPA

Poniedziałkowy test był czwartym przeprowadzonym przez Koreę Północną w 2022 roku testem rakietowym. W ramach pierwszych dwóch testów Pjongjang miał testować rakiety hipersoniczne, trzeci test był testem rakiety krótkiego zasięgu wystrzeliwanej z pociągu.

W poniedziałek Korea Południowa poinformowała, że Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety krótkiego zasięgu, które przeleciały ok. 380 km i osiągnęły maksymalną wysokość 42 km.

We wtorek KCNA podała, że "Akademia Nauk Obronnych przeprowadziła test taktycznych pocisków manewrujących na zachodzie kraju". Rakiety miały "precyzyjnie trafić" w cel znajdujący się na wyspie u wschodniego wybrzeża Korei Północnej - napisała KCNA nie rozwijając tego tematu.

KCNA informuje również, że test rakiety miał na celu "zweryfikowanie skuteczności systemu uzbrojenia" produkowanego w Korei Północnej. Test miał "potwierdzić skuteczność (...) i wydajność" rakiet, które obecnie znajdują się w fazie produkcji.

Czytaj więcej

Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety z lotniska w stolicy

Kim Dzong Un nie był obecny na miejscu ostatniej próby rakietowej.

Niezwykła intensywność północnokoreańskich prób rakietowych na początku 2022 roku ściągnęła na Koreę Północną potępienie ze strony USA, które nałożyły sankcje na sześciu obywateli Korei Północnej, obywatela Rosji i rosyjską firmę za zaangażowanie w dostawę towarów wykorzystywanych w realizacji północnokoreańskiego programu rakietowego.

Specjalny przedstawiciel USA ds. Korei Północnej, Sung Kim, wezwał Pjongjang do "zaprzestania bezprawnych i destabilizujących działań" i ponowne rozpoczęcie dialogu z USA ws. denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Ministerstwo obrony Korei Południowej oświadczyło we wtorek, że traktuje północnokoreańskie próby rakietowe jako "bezpośrednie i poważne zagrożenie". Jednak resort obrony w Seulu zapewnił jednocześnie, że jest w stanie "wykrywać i przechwytywać" wystrzeliwane przez Pjongjang rakiety.

4

Tyle prób rakietowych przeprowadziła w 2022 roku Korea Północna

Kim Dong-yup, były oficer południowokoreańskiej marynarki wojennej, który obecnie wykłada na jednej z uczelni w Seulu uważa, że Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek dwie rakiety krótkiego zasięgu KN-24, które ostatnio testowała w marcu 2020 roku. Wówczas rakiety te przeleciały 410 km na maksymalnej wysokości 50 km.

- Wygląda na to, że Korea Północna rozpoczęła rozmieszczanie i masową produkcję rakiet KN-24 - ocenił Kim.

- Ale zasadniczo test może być kolejnym pokazem siły - dodał.

Polityka
Kiedy na Białoruś trafi broń jądrowa? Putin podał termin
Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Polityka
Hiszpania: Polityk nazwała rywala "żydowskim nazistą". "Nie ma nic do Żydów"
Polityka
Donald Trump oskarżony w sprawie o nielegalne przechowywanie tajnych dokumentów
Polityka
Pekin się zreflektował. Chiny dystansują się od Rosji?