Jest data rozmów USA-Rosja ws. gwarancji bezpieczeństwa

Przedstawiciele USA i Rosji spotkają się 10 stycznia, by rozmawiać o gwarancjach bezpieczeństwa, których żąda Moskwa, a jednocześnie o obawach, jakie USA mają w związku z działaniami Rosji - wynika z wypowiedzi przedstawiciela administracji Joe Bidena, którą cytuje Reuters.

Publikacja: 28.12.2021 05:36

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

arb

Przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego, który nie chciał, by podawano jego nazwisko poinformował również, ze 12 stycznia odbędzie się spotkanie przedstawicieli Rosji z przedstawicielami NATO, a na 13 stycznia zaplanowano spotkanie z udziałem Rosji, USA i kilku innych europejskich państw.

Rozmówca agencji Reutera podkreślił jednocześnie, że "w sprawie Ukrainy nie zapadną żadne decyzje bez udziału Ukrainy".

- Kiedy usiądziemy do stołu Rosja przedstawi swoje obawy, a my przedstawimy swoje obawy związane z działaniami Rosji - zapowiedział.

- Są obszary, na których możemy osiągnąć postęp i obszary, co do których się nie zgadzamy. Na tym polega dyplomacja - dodał.

Strona rosyjska potwierdza, że zamierza uczestniczyć w styczniowych rozmowach z przedstawicielami administracji USA. Moskwa rozważa także udział w rozmach z przedstawicielami NATO, zaplanowanych na 12 stycznia.

Czytaj więcej

Ukraina: Totalna mobilizacja tylko w ostateczności

USA, NATO i Ukraina od tygodni alarmują, że Rosja gromadzi duże siły wojskowe w pobliżu granicy z Ukrainą, co może być zapowiedzią inwazji na ten kraj. Rosja zaprzecza, jakoby planowała inwazję, ale sygnalizuje, iż mogłaby być zmuszona do interwencji, gdyby Ukraina spróbowała siłowego rozwiązania kryzysu w Donbasie, gdzie od 2014 roku trwają walki między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami wspieranymi nieformalnie przez Moskwę.

Moskwa przekazała propozycje dotyczące projektu umowy zawierającej gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji stronie amerykańskiej dwa tygodnie temu. Propozycje Moskwy obejmują: wykluczenie dalszego rozszerzania NATO i akcesji Ukrainy do Sojuszu; zobowiązanie do tego, aby nie rozmieszczać dodatkowych żołnierzy i systemów uzbrojenia na terytorium państw, które nie należały do NATO przed majem 1997 roku (a więc przed przystąpieniem do NATO państw Europy środkowo-wschodniej, w tym Polski) - z wyjątkiem sytuacji, w której NATO i Rosja osiągną porozumienie co do takiego rozmieszczenia.

Strona rosyjska potwierdza, że zamierza uczestniczyć w styczniowych rozmowach z przedstawicielami administracji USA

Ponadto NATO miałoby zobowiązać się do porzucenia wszelkich wojskowych działań na Ukrainie, w Europie wschodniej, na Kaukazie i w Azji Centralnej.

Obie strony miałyby też zobowiązać się do tego, by nie rozmieszczać rakiet krótkiego i średniego zasięgu w miejscach, z których mogłyby one dosięgnąć terytorium drugiej strony.

Rosja i NATO miałyby też zobowiązać się do rezygnacji z organizowania ćwiczeń formacji większych niż brygada w ustalonym obszarze przygranicznym oraz do regularnej wymiany informacji o ćwiczeniach wojskowych.

Ponadto warunki stawiane przez Rosję przewidują, że Rosja i NATO zadeklarowałyby, że nie są przeciwnikami i zgodziły się rozstrzygać wszystkie spory pokojowo, bez użycia siły. Między Rosją i NATO miałaby też być uruchomiona gorąca linia do kontaktów w sytuacjach nadzwyczajnych.

Dyplomacja
Szef MSZ Iranu pisze do ONZ ws. ataku Izraela: To oznacza wojnę
Dyplomacja
Trump przyznaje, że Bliski Wschód może stać się „niebezpiecznym miejscem” dla Amerykanów
Dyplomacja
Rada Europy zmieni Europejską Konwencję Praw Człowieka? Naciska m.in. Polska
Dyplomacja
Rosyjski parlamentarzysta proponuje Elonowi Muskowi azyl w Rosji
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Dyplomacja
Reuters o szczycie NATO: Jak zaprosić Zełenskiego i nie zdenerować Trumpa?