Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję, integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się użycia siły w celu przywrócenia suwerenności nad wyspą, a w ostatnim czasie Chiny zwiększają presję militarną na Tajwan, przeprowadzając regularnie ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy i wysyłając myśliwce i bombowce w rejon strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu.

Teraz resort obrony Tajwanu, w raporcie, który publikuje co dwa lata ostrzega, że Chiny prowadzą "działania hybrydowe" przeciw Tajwanowi, których elementem jest 554 przypadków wlecenia chińskich samolotów wojskowych w strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu między wrześniem ubiegłego roku i końcem sierpnia tego roku.

Eksperci wojskowi twierdzą, że taktyka ta jest elementem działań, których celem jest wyczerpywanie zasobów  Tajwanu, który regularnie musi podrywać myśliwce przeciw chińskim samolotom. 

Czytaj więcej

Tajwan: Ćwiczenia rezerwistów będą intensywniejsze. Więcej strzelań

Jednocześnie Chińska Armia Ludowo Wyzwoleńcza chce ukończyć modernizację sił zbrojnych do 2035 roku, by "uzyskać przewagę wobec możliwych działań przeciw Tajwanowi i potencjał do odpierania działań obcych sił, co stwarza śmiertelne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa" - pisze resort obrony Tajwanu w raporcie.

Jak czytamy w jego dalszej części "obecnie Chińska Armia Ludowo Wyzwoleńcza jest zdolna zorganizować lokalną blokadę naszych kluczowych portów, lotnisk i szlaków powietrznych, aby odciąć nasze powietrzne i morskie kanały komunikacji i wpłynąć na dostawy zasobów dla armii".

148

W październiku tyle chińskich samolotów wojskowych wleciało w strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu w ciągu czterech dni

Tylko w październiku, w ciągu czterech dni, w rejon strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu wleciało 148 chińskich samolotów wojskowych. Resort obrony Tajwanu alarmował, że poziom napięcia między Chinami a Tajwanem jest najwyższy od ponad 40 lat.

Resort obrony Tajwanu ocenia, że Chiny próbują poprzez swoje działania "zmienić status quo w rejonie Cieśniny Tajwańskiej i osiągnąć cel polegający na zdobyciu Tajwanu bez walki".

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Aby uchronić się przed takim scenariuszem ministerstwo obrony Tajwanu zaleca powiększanie potencjału w do prowadzenia "wojny asymetrycznej", tak aby atak Chin na Tajwan wiązał się dla Państwa Środka z maksymalnymi stratami. Ministerstwo obrony wyjaśniło, że chodzi m.in. o uzyskanie zdolności do rażenia za pomocą rakiet dalekiego zasięgu celów w kontynentalnych Chinach, zaminowywanie obszarów przybrzeżnych oraz intensyfikację szkoleń rezerwistów.