Z grobem wiąże się zespół praw majątkowych i niemajątkowych. Do tych pierwszych zalicza się konieczność ponoszenia przez uprawnioną osobę opłat za używanie grobu oraz wydatków związanym z urządzeniem grobu, np. wystawienie nagrobka.
Zdecydowanie szersza jest druga grupa, a więc prawa o charakterze osobistym nazywanych często prawem kultywowania pamięci zmarłego. W bogatym orzecznictwie sądowym zalicza się do niej prawa wypływające ze sfery uczuć odnoszących się do postaci osoby zmarłej, okazywania szacunku dla wspomnień i pamięci o niej. W tym m.in. urządzenia pogrzebu oraz nagrobka, decydowania o jego wystroju, załatwiania spraw z zarządem cmentarza, składania wieńców, palenia zniczy czy też decydowania lub współdecydowania o przeznaczeniu wolnych miejsc w grobie dla pochowania dalszych zmarłych.
Wśród praw należących do tzw. praw do grobu wymienia się także prawo decydowania o miejscu pochówku oraz prawo do odwiedzania grobu zmarłego. W tym przypadku przedmiotem ochrony prawnej jest uprawnienie do sprawowania kultu osoby zmarłej, natomiast przesłanką tej ochrony jest naruszenie dobra osobistego podmiotu tego prawa.
Przygnębienie, żal i łzy
Niedawno do Sądu Okręgowego w Olsztynie (sygn. akt I C 783/13) trafiła sprawa dotycząca właśnie prawa decydowania o miejsca pochówku oraz odwiedzania grobu zmarłego.
Anna P. (imię fikcyjne) zwróciła się do sądu o wydanie zgody na ekshumację i przeniesienia ciała jej mamy na teren cmentarza w miejscowości, gdzie obecnie mieszka, i gdzie położony jest grób jej ojca.