Bez odszkodowania dla więźnia za otwarty list z sądu

Nawet w przypadku udowodnienia, że pracownik zakładu karnego dokonał bezprawnego otwarcia przesyłki przed jej doręczeniem, okoliczność ta nie rodzi po stronie nadającą ją sądu odpowiedzialności za naruszenie dobra prawnego w postaci tajemnicy korespondencji – wynika z wyroku Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim.

Publikacja: 02.02.2015 12:37

Bez odszkodowania dla więźnia za otwarty list z sądu

Foto: www.sxc.hu

R.S. domagał się od Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w S. 5 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie jego dobra osobistego w postaci prawa do tajemnicy korespondencji z organami wymiaru sprawiedliwości.

Osadzony mężczyzna otrzymał od administracji zakładu karnego pismo z sądu, które stanowiło odpowiedź na jego wniosek o udzielenie informacji publicznej. Podał, że pismo zostało przesłane w jednej kopercie zaadresowanej do dyrektora zakładu karnego, która została otwarta przez pracownika administracji więzienia przed doręczeniem zainteresowanemu.

Zdaniem R.S. taki sposób doręczenia przesyłki z sądu naruszył jego prawo do tajemnicy korespondencji, ponieważ pracownik zakładu karnego zapoznał się z treścią pisma skierowanego do osadzonego.

Mężczyzna wskazał, iż nadesłane pismo zawierało odmowę udzielenia żądanej informacji publicznej, zaś możliwość bezprawnego zapoznania się przez administrację zakładu karnego z treścią tego pisma skutkowała naruszeniem przysługującego mu prawa do ochrony tajemnicy korespondencji z organami wymiaru sprawiedliwości, co miało uzasadniać roszczenie o zapłatę zadośćuczynienia.

Przedstawiciel Skarbu Państwa zapewnił, iż korespondencja kierowana do R.S. została nadana zgodnie z procedurą określoną w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie regulaminu organizacyjno - porządkowego wykonywania kary pozbawienia wolności oraz §109 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie czynności administracyjnych związanych z wykonywaniem tymczasowego aresztowania oraz kar i środków przymusu skutkujących pozbawienie wolności oraz dokumentowania tych czynności.

Podniósł, że adresowana do powoda korespondencja została umieszczona w zamkniętej kopercie ze zwrotnymi poświadczeniem odbioru i przesłana na adres Zakładu Karnego wraz z dołączonym potwierdzeniem odbioru adresowanym do dyrektora tej jednostki penitencjarnej z adnotacją w wierszu określającym rodzaj przesyłki.

W związku z tym zdaniem Skarbu Państwa z uwagi na pełne respektowania wymogów prawnych związanych z doręczeniem korespondencji nie zaistniały podstawy do przypisania mu odpowiedzialności odszkodowawczej.

Takie samo stanowisko zajął Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim (sygn. akt I C 1393/14). - Podnoszona przez powoda okoliczność dostępności treści przesyłki dla pracowników zakładu karnego nie skutkuje powstaniem odpowiedzialności odszkodowawczej nadawcy przesyłki, który to dopełnił wszelkich wymogów związanych z zapewnieniem poufności przesyłanej korespondencji – wskazał sąd.

Orzekający w sprawie sędzia Tadeusz Radziwon podkreślił, iż nawet w przypadku udowodnienia, że pracownik zakładu karnego dokonał bezprawnego otwarcia przesyłki przed jej doręczeniem powodowi, okoliczność ta nie rodzi po stronie pozwanego odpowiedzialności za naruszenie dobra prawnego w postaci tajemnicy korespondencji albowiem pozwany swym zachowaniem do powyższego naruszenia nie doprowadził i nie może odpowiadać za ewentualne uchybienia zaistniałe po wysłaniu prawidłowo nadanej przesyłki.

Sędzia zauważył także, że w sytuacji gdyby przesyłka zawierała tylko jedno zwrotne poświadczenie odbioru, kierowane wyłącznie do dyrektora zakładu karnego, to jednoznaczne oznaczenie przesyłki jako przeznaczonej dla osoby osadzonej bez oznaczenia jej tożsamości, wyłączałoby możliwość jej otwarcia przez osobę upoważnioną do odbioru korespondencji w zakładzie karnym i winno skutkować zwrotem przesyłki do nadawcy celem jednoznacznego określenia danych personalnych docelowego adresata na dodatkowym poświadczeniu doboru korespondencji.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne