R.S. domagał się od Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w S. 5 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie jego dobra osobistego w postaci prawa do tajemnicy korespondencji z organami wymiaru sprawiedliwości.
Osadzony mężczyzna otrzymał od administracji zakładu karnego pismo z sądu, które stanowiło odpowiedź na jego wniosek o udzielenie informacji publicznej. Podał, że pismo zostało przesłane w jednej kopercie zaadresowanej do dyrektora zakładu karnego, która została otwarta przez pracownika administracji więzienia przed doręczeniem zainteresowanemu.
Zdaniem R.S. taki sposób doręczenia przesyłki z sądu naruszył jego prawo do tajemnicy korespondencji, ponieważ pracownik zakładu karnego zapoznał się z treścią pisma skierowanego do osadzonego.
Mężczyzna wskazał, iż nadesłane pismo zawierało odmowę udzielenia żądanej informacji publicznej, zaś możliwość bezprawnego zapoznania się przez administrację zakładu karnego z treścią tego pisma skutkowała naruszeniem przysługującego mu prawa do ochrony tajemnicy korespondencji z organami wymiaru sprawiedliwości, co miało uzasadniać roszczenie o zapłatę zadośćuczynienia.
Przedstawiciel Skarbu Państwa zapewnił, iż korespondencja kierowana do R.S. została nadana zgodnie z procedurą określoną w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie regulaminu organizacyjno - porządkowego wykonywania kary pozbawienia wolności oraz §109 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie czynności administracyjnych związanych z wykonywaniem tymczasowego aresztowania oraz kar i środków przymusu skutkujących pozbawienie wolności oraz dokumentowania tych czynności.