Kraska był pytany w Polskim Radiu 24, czy jego zdaniem liczba potwierdzanych dziennie nowych przypadków zakażeń koronawirusem przebije tysiąc. Do tej pory najwięcej, 903 nowe zakażenia, zanotowano 21 sierpnia. - Myślę, że może taka liczba się niestety zdarzyć - ocenił wiceminister. - W tej chwili mamy dość taki constans, w którym około 600 nowych przypadków dziennie się pojawia, ale wiemy że zostały uruchomione szkoły, dzieci także poszły do szkół. Tych infekcji zawsze jest zdecydowanie więcej - mówił.

- Eksperci mówią, że wśród pacjentów, którzy będą się zgłaszali z infekcjami dróg oddechowych, będzie około 20 procent osób zakażonych koronawirusem - dodał wiceszef resortu zdrowia. - Ale 20 procent to nie są wszyscy ludzie chorzy - zastrzegł. - To są ludzie, którzy najczęściej mają koronawirusa, ale w sposób objawowy to jest niewielki procent, którzy przechodzą takie schorzenie. Ponad 97 procent przechodzi w sposób bezobjawowy - powiedział wiceminister.

Waldemar Kraska ostrzegł, że „jesienią osób z przeziębieniem może być nawet 200 tys. dziennie”. - Chcemy, aby zwiększona liczba osób chcących skontaktować się z lekarzem, a taka sytuacja na pewno będzie jesienią, miała łatwiejszy dostęp do pierwszej pomocy - dodał, wyjaśniając nową strategię rządu w walce z koronawirusem.

Przeczytaj: Nowa strategia walki z wirusem: Rząd już nie zamknie kraju

- Pacjenci w pierwszej kolejności trafiają do POZ, czyli pod opiekę lekarza rodzinnego - tłumaczył Kraska.

Nowa strategia walki z wirusem: Rząd już nie zamknie kraju