Na konferencji prasowej poświęconej pandemii koronawirusa szef WHO stwierdził, że COVID-19 uczy ludzkość wielu rzeczy, w tym tego, że zdrowie nie jest towarem luksusowym, lecz koniecznością i prawem człowieka.

- Zdrowie publiczne jest fundamentem socjalnej, gospodarczej i politycznej stabilności - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, podkreślając konieczność inwestowania w usługi dla ludności, służące zapobieganiu, wykrywaniu i leczeniu chorób.

- To nie będzie ostatnia pandemia - ocenił, odnosząc się do trwającego od listopada 2019 r. kryzysu. - Historia uczy nas, że wybuchy epidemii się zdarzają. Lecz kiedy nadejdzie kolejna pandemia, świat musi być gotowy - bardziej niż był tym razem - dodał szef WHO.

Zdaniem dyrektora Światowej Organizacji Zdrowia, w ostatnich latach wiele państw poczyniło znaczące postępy na polu medycyny, lecz zaniedbało system podstawowej opieki zdrowotnej. - Dlatego inwestowanie w zdrowie publiczne musi być częścią zobowiązania każdego kraju na rzecz odbudowy. To będzie inwestycja w zdrowszą i bezpieczniejszą przyszłość - mówił Tedros.

Jako przykłady państw z dobrym systemem opieki zdrowotnej wymienił Tajlandię oraz Urugwaj, w którym, jak podkreślił, bezwzględna liczba przypadków koronawirusa oraz liczba zakażeń przy uwzględnieniu wielkości populacji jest najmniejsza w Ameryce Łacińskiej, podobnie jak liczba zgonów na COVID-19. - To nie jest przypadek. Urugwaj ma jeden z najbardziej solidnych i odpornych systemów opieki zdrowia w Ameryce Łacińskiej - ocenił.

Szef WHO pochwalił też Mongolię za uruchomienie w styczniu Państwowego Komitetu Kryzysowego. - Rezultatem działań było, że choć graniczy z Chinami, to Mongolia potwierdziła pierwszy przypadek SARS-CoV-2 w marcu, a do dziś nie stwierdzono tam żadnego przypadku śmiertelnego - mówił. Za walkę z epidemią pochwalił także Mauritius.