Na konferencji prasowej w KPRM premier Mateusz Morawiecki zachęcał, by zostać honorowym dawcą osocza. - Nasze osocze zawiera przeciwciała, które wspierają leczenie osób z ciężkim przebiegiem COVID-19 - powiedział szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że osocze ozdrowieńców jest substancją ratującą życie.

Premier przekonywał, że oddanie osocza to nie tylko szlachetny czyn, lecz także akt, który może oznaczać uratowanie życia i zdrowia wielu innym osobom.

- Osocze pobrane od jednej osoby może być podane trzem innym - podkreślił.

Mateusz Morawiecki wspomniał także o korzyściach, na które mogą liczyć honorowi dawcy osocza - wymienił w tym kontekście ulgę podatkową na darowiznę, dwa dni wolne od pracy, ulgę na korzystanie z transportu kolejowego i miejskiego oraz pakiet konsultacji medycznych.

Premier powiedział, że osocze mogą oddawać osoby między 18 a 65 rokiem życia, które przeszły COVID-19 co najmniej 28 dni wcześniej i które nie biorą leków i czują się dobrze.

Morawiecki podziękował dawcom osocza podkreślając, że dają oni nadzieję oraz szansę na ozdrowienie i przeżycie tysiącom osób.

O oddawanie osocza do osób, które przeszły COVID-19, zaapelował także minister zdrowia Adam Niedzielski. - Bardzo prosimy o wsparcie - oświadczył.