"Niestety również mnie wirus dosięgnął" - napisał na Twitterze Adam Bodnar zapewniając, że czuje się "bardzo dobrze".

W wydanym komunikacie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało, że Bodnar miał kontakt z osobą zakażoną, a następnie "natychmiast" poddał się samoizolacji i wykonał test na obecność SARS-CoV-2. "Wynik był pozytywny. Rzecznik czuje się dobrze, przebywa na kwarantannie" - czytamy.

Biuro RPO zapewniło, że cały czas pracuje, realizuje zadania i postępuje zgodnie z procedurami przygotowanymi na czas pandemii.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 326 nowych przypadkach SARS-CoV-2 w Polsce. Od poniedziałku z powodu COVID-19 zmarło sześć osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 30. Łącznie zakażenie koronawirusem w naszym kraju testy potwierdziły u 89 962 osób, 2 483 osoby zakażone zmarły.

Dowiedz się więcej:
Koronawirus w Polsce: Rośnie liczba hospitalizowanych i wymagających respiratorów

W ostatnim czasie nowych przypadków zakażenia przybywa szybciej niż ozdrowieńców. Liczba hospitalizowanych z koronawirusem jest najwyższa od 20 maja, zaś liczba wymagających respiratorów (141) osiągnęła najwyższy poziom od 11 czerwca, odkąd resort zdrowia regularnie przekazuje dane na ten temat.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.