Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zbadali lampy do manicure emitujące światło ultrafioletowe (UV) i odkryli, że ich stosowanie prowadzi do powstawania rakotwórczych mutacji w komórkach, a nawet do ich śmierci.

Urządzenia, które są powszechnym elementem wyposażenia salonów, gdzie wykonuje się manicure, wykorzystują określone spektrum światła UV (340-395 nm) do utwardzania chemikaliów stosowanych przy manicure żelowym. Łóżka opalające wykorzystują inne widmo światła UV (280-400 nm) i badania jednoznacznie wykazały, że jest ono rakotwórcze, tymczasem widmo stosowane w lampach do paznokci nie było do tej pory odpowiednio przebadane.

"Te urządzenia są prezentowane i sprzedawane jako bezpieczne” – mówi Ludmil Alexandrov, profesor bioinżynierii oraz medycyny komórkowej i molekularnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. „Ale zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, nikt do tej pory nie badał tych urządzeń pod kątem ich wpływu na ludzkie komórki na poziomie molekularnym i komórkowym”.

Czytaj więcej

Solaria - niezdrowa opalenizna kusi dorosłych i nastolatki mimo ryzyka

Wykorzystując trzy różne typy komórek: keratynocyty skóry dorosłego człowieka, fibroblasty ludzkiego napletka i fibroblasty zarodków myszy, naukowcy odkryli, że użycie urządzeń emitujących promieniowanie UV przez zaledwie jedną 20-minutową sesję doprowadziło do śmierci od 20 do 30 procent komórek, podczas gdy trzy kolejne 20-minutowe ekspozycje powodowały śmierć od 65 do 70 procent narażonych komórek.

Ekspozycja na światło UV spowodowała również uszkodzenie mitochondriów i DNA w pozostałych komórkach i spowodowała mutacje o wzorach, które można zaobserwować w raku skóry u ludzi.

„Zobaczyliśmy wyraźnie, że DNA ulega uszkodzeniu. Zauważyliśmy również, że niektóre uszkodzenia DNA nie są naprawiane z upływem czasu i prowadzą do mutacji po każdej ekspozycji na lampę UV do paznokci. Spostrzegliśmy wreszcie, że ekspozycja ta może powodować dysfunkcję mitochondriów, co może również skutkować dodatkowymi mutacjami. Przyjrzeliśmy się pacjentom z rakiem skóry i zauważyliśmy u nich dokładnie takie same wzorce mutacji, jak w napromieniowanych lampą UV komórkach” - powiedział Alexandrov.

Naukowcy mówią jednak, że chociaż wyniki pokazują szkodliwy wpływ wielokrotnego używania tych urządzeń na ludzkie komórki, konieczne byłoby długoterminowe badanie, by można było jednoznacznie stwierdzić, że używanie tych urządzeń prowadzi do zwiększonego ryzyka raka skóry. Ale wyniki badania były jasne: chroniczne używanie tych lamp do do paznokci jest szkodliwe dla ludzkich komórek.

Maria Zhivagui, doktor habilitowana w Alexandrov Lab, która była fanką manicure żelowego,  porzuciła tę technikę po zobaczeniu wyników. „Kiedy robiłam doktorat, usłyszałam o manicure hybrydowym, który utrzymuje się dłużej niż zwykły lakier. Chciałam sprawdzić ten wynalazek, zwłaszcza, że w warunkach pracy w laboratorium, często zakładam i zdejmuję gumowe rękawiczki, a chciałam zachować reprezentacyjny wygląd. Stosowałam manicure żelowy okresowo przez kilka lat. Kiedy zobaczyłam wpływ promieniowania emitowanego przez urządzenie do suszenia lakieru hybrydowego na obumieranie i mutowanie komórek nawet po jednej 20-minutowej sesji, uznałem to za bardzo niepokojące i postanowiłam przestać tego używać”.

Profesor Alexandrov przypadkiem przeczytał artykuł o młodej uczestniczce konkursu piękności, u której zdiagnozowano rzadką postać raka skóry na palcu. Potem zawrócił uwagę, że w czasopismach medycznych pojawiają się też inne artykułów o tym, iż osoby, którzy bardzo często wykonują manicure żelowy, zgłaszają przypadki bardzo rzadkich nowotworów na palcach. I zdecydował się, by wraz z zespołem przeprowadzić szczegółowe badania, by poszukać przyczyny powstawania tych nowych typów nowotworów.

Z badani wynika, że ta kosmetyczna procedura jest w rzeczywistości bardziej ryzykowna niż wcześniej sądzono. Ale czy manicure hybrydowy wykonany raz w roku jest już powodem do niepokoju, czy też martwić powinny się osoby, które wykonują go regularnie? „Wyniki naszych doświadczeń i wcześniejsze dowody zdecydowanie pokazują, że promieniowanie emitowane przez lampy UV do paznokci mogą powodować raka dłoni, a lampy, podobnie jak łóżka do opalania, mogą zwiększać ryzyko raka skóry" - piszą naukowcy z Kalifornii w artykule opublikowanym 17 stycznia w Nature Communications. „Niemniej jednak niezbędne są dalsze badania epidemiologiczne na dużą skalę, aby dokładnie określić ryzyko raka skóry dłoni u osób regularnie korzystających z lamp UV do paznokci. Może to potrwać lata".