„Od producenta otrzymaliśmy informację, iż Zolmiles 2,5 oraz 5 mg pozostanie niedostępny przez najbliższe miesiące. Czasowa przerwa w dostępności leku wynika z niedostępności substancji czynnej stosowanej przy wytwarzaniu leku, a w konsekwencji – opóźnieniu dostaw kolejnych partii produktu. Producent poinformował o spodziewanym braku odpowiednie urzędy, a także lekarzy POZ i neurologów” – poinformował portal gdziepolek.pl. Oznacza to, że chorzy, którzy go przyjmują, powinni skonsultować się ze swoim lekarzem i omówić zmianę terapii.

Migrena to powtarzający się, pulsujący ból głowy który trwa od 4 do 72 godzin. Cierpi na nią od 12 do 28 proc. ludzi w różnych okresach życia. Schorzenie częściej diagnozuje się u kobiet niż u mężczyzn. Ból bywa tak intensywny, że niekiedy umożliwia normalne funkcjonowanie.

Zolmiles stosuje się w doraźnym leczeniu ostrych napadów migreny z aurą lub bez aury. Jego substancja czynna – zolmitryptan - zwęża naczynia krwionośne w mózgu i w ten sposób łagodzi bóle migrenowe. Lek zmniejsza też nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Obecnie na liście leków trudnodostępnych (lista wywozowa) znajduje się 179 medykamentów. Wykaz obejmuje m.in. leki na cukrzycę, leki na przewlekłe choroby płuc, leki przeciwzakrzepowe czy leki przeciwpadaczkowe.

Czytaj więcej

Botoks w leczeniu migreny refundowany od lipca