Malta nie będzie wpuszczać niezaszczepionych przeciw COVID-19

Od 14 lipca na teren Malty będą wpuszczane wyłącznie osoby zaszczepione na COVID-19. Wyjątek dotyczy dzieci do 12 roku życia, które będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2. Ograniczenia w różnym stopniu dotkną też mieszkańców Malty.

Aktualizacja: 09.07.2021 20:24 Publikacja: 09.07.2021 19:31

Malta nie będzie wpuszczać niezaszczepionych przeciw COVID-19

Foto: Adobe Stock

O decyzji poinformował maltański minister zdrowia Chris Fearne. - Będziemy pierwszym krajem w Europie, który wykonuje taki krok - powiedział. - Nie zmieniamy innych części planu (odmrażania - red.), ale zrobimy to, jeśli nauka będzie sugerować, że powinniśmy - dodał.

Do tej pory turyści mogli przyjeżdżać na Maltę, jeśli byli w pełni zaszczepieni na COVID-19 lub mogli przedstawić negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2. Wyjątek stanowiły osoby z Wielkiej Brytanii - z uwagi na wariant Delta wpuszczano tylko zaszczepionych.

Czytaj także:
EMA: Zapalenie mięśnia sercowego możliwym skutkiem szczepionki mRNA na COVID-19

Minister zdrowia powiedział, że ostatni wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa na Malcie dotyczy niezaszczepionych gości z innych państw, głównie młodych ludzi, którzy przyjeżdżają do szkół językowych. Placówki te zostaną w środę zamknięte.

Fearne przekazał, że Malta będzie honorować wyłącznie certyfikaty szczepień wydane przez Unię Europejską i Wielką Brytanię. Wymagane będzie pełne zaszczepienie.

Wyjątek dotyczy dzieci w wieku od 5 do 12 lat, które będą mogły wjechać na terytorium Malty jeśli będą posiadały negatywny wynik testu i będą im towarzyszyli zaszczepieni rodzice. Samotnie podróżujące dzieci nie będą wpuszczane.

Czytaj także:
Koronawirus. Niedzielski: Przeciwciała ma ok. 60 proc. Polaków

Ograniczenia w opuszczaniu kraju dotkną także niezaszczepionych mieszkańców Malty. Do części państw niezaszczepionym nie będzie wolno udawać się bez specjalnego zezwolenia.

Niezaszczepieni Maltańczycy wracający do kraju będą musieli poddać się kwarantannie.

Na Malcie w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 79 proc. dorosłych. W piątek w kraju odnotowano 96 przypadków koronawirusa. Wynikiem pozytywnym kończy się badanie 1,18 proc. próbek.

Diagnostyka i terapie
Po 1 lipca do psychologa nadal bez skierowania
Diagnostyka i terapie
Anna Saładonis, pacjentka: Pomyślałam, że jestem następna
Materiał partnera
W jaki sposób badać oczy i powstrzymywać rozwój schorzeń
Diagnostyka i terapie
By wzrok był cały czas ostry
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Diagnostyka i terapie
Jest antidotum na toksynę muchomora sromotnikowego?
Diagnostyka i terapie
W Wielkiej Brytanii na świat przyszło dziecko, które ma troje rodziców