Rada jednej ze świętokrzyskich gmin określiła wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. W jej wzorze zawarto pola: nazwisko i imię oraz data urodzenia składającego deklarację, oraz imiona jego matki i ojca. Uchwała wymagała też, by wypełniający deklarację obligatoryjnie składał oświadczenie o świadomości odpowiedzialności karnej za podanie w jej treści fałszywych danych.
Uchwałę zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach prokuratura rejonowa. W jej ocenie podanie w deklaracji takich danych jak data urodzenia składającego oraz imion jego rodziców nie jest niezbędne do obliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Prokuratura zwróciła też uwagę, że rada gminy nałożyła obowiązek składania oświadczenia o świadomości odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania bez umocowania prawnego i podstawy ustawowej.
Inne stanowisko w tej sprawie zaprezentował jednak WSA w Kielcach. W ocenie sądu deklaracja nie narusza prawa w omawianym tu zakresie.
– Dane identyfikacyjne są niezbędne do zapewnienia prawidłowego obliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, co oznacza, że nie została przekroczona delegacja ustawowa ani naruszony zapis ustawy o ochronie danych osobowych – stwierdził sąd. Ustawodawca, formułując zapis delegacji ustawowej szeroko (zapewnienie prawidłowości obliczeń opłaty), pozostawił radzie gminy do ustalenia, jakie dane będą niezbędne do prawidłowego określenia opłaty. Data urodzenia składającego deklarację oraz imiona jego ojca i matki ułatwią identyfikację tej osoby, a w konsekwencji usprawnią prawidłowe wypełnienie.
Sąd zwrócił także uwagę na to, że 1 lutego 2015 r. (DzU z 17 stycznia 2015 r., poz. 87) nastąpiła nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W art. 6m pkt 1b znowelizowanej ustawy wskazano, że określając wzór deklaracji, rada gminy może żądać informacji niezbędnych do wystawienia tytułu wykonawczego.