Dotąd zespół ekonomistów, którym kieruje Jakub Borowski, oczekiwał, że PKB Polski wzrośnie w tym roku o 4,4 proc., a w 2020 r. o 3,5 proc. Prognozę na 2021 r., zakładającą wzrost PKB o 3,3 proc., przedstawił po raz pierwszy.
Czytaj także: Słabną główne motory wzrostu polskiego PKB
„Rewizja w dół prognozowanego przez nas tempa wzrostu gospodarczego w latach 2019-2020 jest w dużej mierze podyktowana wyraźnie niższą od naszych oczekiwań dynamiką PKB w III kw. br. Co więcej, struktura wzrostu gospodarczego wyglądała niekorzystnie” – tłumaczą w poniedziałkowym raporcie ekonomiści Credit Agricole.
W III kwartale polska gospodarka urosła o 3,9 proc. rok do roku, po 4,5 proc. w II kwartale, najmniej od niemal trzech lat. Rozczarowujący okazał się zarówno wzrost inwestycji, jak i konsumpcji. „Uważamy, że negatywne tendencje w zakresie kształtowania się tych dwóch składowych PKB będą się utrzymywały, co przyczyni się do dalszego spowolnienia wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach” – napisał zespół Borowskiego.
Według ekonomistów Credit Agricole już w III kwartale publiczne wydatki inwestycyjne zaczęły maleć w ujęciu rok do roku, a taka sytuacja utrzyma się aż do końca 2020 r. ze względu na „wygasanie cyklu w inwestycjach publicznych (w tym z ustąpienie samorządowej +górki inwestycyjnej+), mniejszą absorbcję środków unijnych oraz zakłócenia związane z silnym wzrostem kosztów realizacji inwestycji publicznych w obszarze infrastruktury transportowej”. Inwestycje przedsiębiorstw będą nadal rosły, ale coraz wolniej. Będzie to pokłosie m.in. niepewności dotyczącej koniunktury za granicą i rosnących obciążeń firm związanych z wyższymi kosztami pracy. Wzrost inwestycji przyspieszy jednak w 2021 r., gdy końca dobiegała będzie aktualna tzw. perspektywa finansowa UE.