GUS podkreśla, że w kwietniu tego roku inflacja utrzymywała się poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc. plus/minus 1 punkt proc.). W marcu ceny konsumpcyjne wzrosły w stosunku rocznym o 1 proc.,  w lutym – o 1,3 proc., a w styczniu o 1,7 proc.

Największy wpływ na ukształtowanie się inflacji w kwietniu miał wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 1,7 proc.), opłat związanych z mieszkaniem (o 1,1 proc.), a także podwyżki cen w zakresie rekreacji i kultury (o 3,5 proc.) – wylicza GUS. Niższe za to były opłaty związane z łącznością (o 7,3 proc.), ceny odzieży i obuwia (o 5,1 proc.), a także transportu (o 2,2 proc.).

W porównaniu z marcem, ceny wzrosły w kwietniu o 0,4 proc. Największy wzrost odnotowano w dziale rekreacji i kultury (o 2,0 proc.), odzieży i obuwia (o 3,3 proc.), a także żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,4 proc.).  Niższe ceny związane z transportem (o 0,6 proc.) obniżyły ogólny wskaźnik o 0,06 proc. proc.