Kiedy obniżki stóp procentowych? Członek RPP bliski Adamowi Glapińskiemu: Procesy inflacyjne są wygaszone

Prof. Ireneusz Dąbrowski, członek RPP i bliski współpracownik prezesa NBP Adama Glapińskiego, z optymizmem wypowiedział się na temat osłabienia inflacji w 2025 roku. Warunki te, jego zdaniem, będą stwarzać przestrzeń do obniżek stóp procentowych.

Publikacja: 07.01.2025 11:52

Ireneusz Dąbrowski

Ireneusz Dąbrowski

Foto: materiały prasowe

Członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Ireneusz Dąbrowski przyznał, że inflacja powinna w nowym roku wyhamować, dzięki czemu możemy spodziewać się cięć stóp procentowych.

Czytaj więcej

Inflacja pozytywnie zaskoczyła. Czy Polak szastał na święta?

„Po »wyłączeniu« kwietnia i lipca (wzrost VAT i zniesienie tarcz) średnia inflacja m/m wyniesie 0,218 proc. Po annualizacji otrzymamy inflację roczną na poziomie 2,65 proc. Oznacza to, że procesy inflacyjne są wygaszone, a miernik jest przejściowo obciążony polityką regulacyjną i fiskalną” – napisał we wtorek, 7 stycznia, na portalu X.

Członek RPP Ireneusz Dąbrowski: Obniżki stóp procentowych w trzecim kwartale 2025 roku

Ireneusz Dąbrowski, który został wybrany na członka RPP w kadencji 2022–2028, często podziela poglądy prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, stąd jego wpis może wzbudzić optymizm wśród kredytobiorców.

W grudniu 2024 roku Dąbrowski powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że gdyby to zależało od niego, w trzecim kwartale 2025 roku rozpocząłby „dziewięciomiesięczny cykl obniżek i główna stopa NBP zatrzymałaby się w okolicach 3,5 proc.”.

Członek RPP skrytykował jednocześnie działania gabinetu Donalda Tuska, w tym podwyżki płac, przywrócenie VAT-u na żywność na poziomie 5 proc. (wycofanie się ze stawki zerowej) i częściowe odmrożenie cen energii, którymi – jego zdaniem – „rząd sam sobie skomplikował sytuację”. Jak stwierdził, trzeba było poczekać z takimi decyzjami jeszcze co najmniej rok, by ustabilizować sytuację inflacyjną.

Na początku stycznia Główny Urząd Statystyczny podał szybki szacunek grudniowej inflacji, która wyniosła 4,8 proc. wobec 4,7 proc. w listopadzie, co okazało się dużym zaskoczeniem. Odczyt był niższy od spodziewanego przez rynek, średnia prognoz ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wyniosła 5 proc. Źródłem pozytywnego zaskoczenia były zwłaszcza ceny żywności, które wzrosły jedynie o 0,2 proc. względem listopada.

Dane gospodarcze
Konsumenci w Europie w lepszych humorach. Tylko Wyspiarze przygaśli
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Dane gospodarcze
Bank Japonii podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od 17 lat
Dane gospodarcze
Putin ogłasza sukcesy gospodarcze. W tle rekordowa inflacja i wyczerpanie rezerw
Dane gospodarcze
Są nowe dane o produkcji budowlanej w Polsce. Jest lepiej od prognoz
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Dane gospodarcze
Kolejne rozczarowanie z polskiej gospodarki. Tym razem dotyczy sprzedaży detalicznej
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej