Gdy zaczęły rosnąć ceny gazu ziemnego z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę i problemów z jego dostawą, a ceny artykułów konsumpcyjnych eksplodowały, rząd federalny i ekonomiści nie widzieli sposobu, jak uniknąć recesji. Jednak rządowy pakiet 200 mld euro na złagodzenie konsumentom skutków drogiej energii, łagodna zima i gotowość w całym kraju do oszczędzania energii zmieniły sytuację.

Rząd w Berlinie spodziewa się teraz rocznego wzrostu o 0,2 proc., znacznie więcej od jesiennej prognozy spadku o 0,4 proc. - wynika z projekt dorocznego raportu resortu gospodarki, który ma być opublikowany 25 stycznia. Dokument przewiduje także wzrost o 1,8 proc. w 2024 r., a informator Reutera dodał, że nie jest to jeszcze ostateczne oszacowanie.

Bardziej optymistyczna prognoza wiąże się z wypowiedzią kanclerza Olafa Scholza w kanale Bloomberg TV, że jest pewien, iż Niemcy unikną recesji. - Jestem absolutnie przekonany, że nie dojdzie do tego, iż wpadniemy w recesję - stwierdził i dodał, że opłaciły się starania złagodzenia skutków wzrostu cen energii. Niemcy wprowadziły limity maksymalnych cen elektryczności i gazu dla obywateli i firm, obowiązujące do 2024 r.

Czytaj więcej

Historycznie wysoka inflacja w Niemczech w 2022 roku

Ceny gazu ziemnego na holenderskiej giełdzie zmalały o prawie 85 proc. do ok. 60 euro za MWh z ponad 340 euro w sierpniu,. bo krajom europejskim udało się zgromadzić ogromne rezerwy przed nadchodzącą zimą. A łagodne dotychczas temperatury pozwoliły użyć ich w niewielkim stopniu, ponadto dane z inteligentnych termostatów pokazują, że ludzie też oszczędzają energię.

- Mimo tych wszystkich czarnych proroctw niemiecka gospodarka wypadła lepiej niż zakładano. Może też rozwijać się bardziej od istniejących jeszcze obaw - stwierdził Thomas Gitzel, ekonomista VP Banku po ogłoszeniu przez urząd statystyczny danych, wskazujących na zastój w ostatnim kwartale i na wzrost o 1,9 proc. w całym roku. Rząd również skoryguje w dół do 6 proc. prognozę tegorocznej inflacji i spodziewa się jej dalszego spadku w 2024 r. do 2,8 proc. - dodała osoba znająca dokument resortu gospodarki.

Jest to zgodne z wypowiedzią ministra finansów Christiana Lindnera, który spodziewa się, że inflacja będzie mniejsza od rządowej prognozy z jesieni 7 proc. na skutek spadku cen nośników energii.. Monika Schnitzer, ekonomistka doradzająca rządowi jest też zdania, że inflacja osiągnęła już szczyt, bo światowe ceny energii zaczęły maleć. Spodziewa się dalszego potanienia gazu ziemnego.

Zmiana nastawienia inwestorów

Czynnikiem, który bardzo wpłynął na lepsze prognozy dla gospodarki Niemiec jest zasadnicza zmiana nastrojów inwestorów. Po raz pierwszy od rosyjskiej agresji ich nastawienie było w styczniu pozytywne. Wskaźnik liczony przez instytut badania koniunktury z Mannheim ZEW skoczył w styczniu do 16,9 pkt z minus 23,3 w grudniu. Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się nikłej poprawy, do minus 15 pkt.

- Po raz pierwszy od lutego, od miesiąca, w którym zaczęła się wojna w Ukrainie, wskaźnik pokazuje wyraźną poprawę sytuacji gospodarczej na najbliższe 6 miesięcy - stwierdził prezydent instytutu, Achim Wambach. Przyczyniły się do tego poprawa na rynkach energii i działania osłonowe rządu. Perspektywy mniejszej inflacji zwiększyły oczekiwania sektorów związanych z konsumpcją, a zniesienie ograniczeń sanitarnych w Chinach poprawiło widoki eksporterów i firm energochłonnych - dodał.

- Słabnący szok inflacyjny i pełne magazyny gazu przyspieszyły znikanie obaw o recesję - uznał Alexander Krüger, ekonomista z banku Hauck Aufhäuser Lampe. Zastrzegł też, że to jeszcze nie koniec problemów, bo zatory w dostawach materiałów, utrata realnych dochodów i sytuacja z wirusem w Chinach skłaniają do ostrożności.