Reklama
Rozwiń

Coraz bliżej końca cyklu podwyżek stóp

W grudniu RPP trzeci miesiąc z rzędu utrzymała stopy procentowe bez zmian. W 2023 r. możliwy jest zarówno powrót do podwyżek stóp, jak i ich obniżki. Ale bardziej prawdopodobny jest ten drugi scenariusz.

Publikacja: 08.12.2022 03:00

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński

Foto: PAP/Paweł Supernak

Stopa referencyjna NBP nadal, tak jak od września, wynosi 6,75 proc. - postanowiła w środę Rada Polityki Pieniężnej. - Coraz bardziej prawdopodobne jest, że cykl podwyżek stóp procentowych już się zakończył - skomentowali ekonomiści z PKO BP.

Środowa decyzja była zgodna z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów. Trudno było spodziewać się innego wyniku po tym, jak Rada nie zdecydowała się na podwyżkę stóp w listopadzie, choć zapoznała się wtedy z nowymi prognozami analityków z NBP. W ocenie części ekonomistów dawały one solidne podstawy do zacieśnienia polityki pieniężnej. Sugerowały bowiem, że przy obecnym poziomie stóp inflacja wróci do celu NBP (2,5 proc.) najwcześniej pod koniec 2025 r. To jest okres poza horyzontem oddziaływania polityki pieniężnej na gospodarkę.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Dane gospodarcze
Jerome Powell wyjaśnia, dlaczego Fed nie chce obniżyć stóp procentowych