Reklama
Rozwiń

Polska: są regiony, gdzie bezrobocie wciąż jest dużym problemem

Choć firmy zatrudniają, narzekają na brak wykwalifikowanych pracowników. To jedna z przyczyn trudnej sytuacji na wielu lokalnych rynkach.

Aktualizacja: 27.01.2017 08:08 Publikacja: 26.01.2017 19:27

Foto: ROL

Na koniec 2016 r. stopa bezrobocia we wszystkich powiatach była niższa niż rok wcześniej i niższa niż w 2013 r. (gdy sytuacja była najgorsza w ostatniej dekadzie) – wynika z analizy „Rzeczpospolitej" na podstawie danych GUS na ten temat. Jednak nie wszędzie bezrobocie przestało być palącym problemem. Są miejsca, gdzie nabiera coraz gorszego, strukturalnego charakteru, a wszelkie „naturalne" rezerwy jego spadku już się wyczerpały.

Najgorzej jest w powiatach: szydłowieckim (woj. mazowieckie), gdzie w grudniu 28,8 proc. osób aktywnych zawodowo zarejestrowanych było w urzędach pracy, oraz braniewskim (25,2 proc.), kętrzyńskim i bartoszyckim (po 23,7 proc., wszystkie w woj. warmińsko-mazurskim). Dla porównania, w powiecie poznańskim w tym czasie bezrobocie sięgało 2,3 proc., a w samym Poznaniu – 1,9 proc.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama