Ifo: Gospodarka Niemiec jeszcze przyspieszy

Największa gospodarka strefy euro w 2018 r. urośnie o 2,6 proc., po 2,3 proc. w tym roku. Także w 2019 r. utrzyma ponad 2-proc. tempo wzrostu PKB – przewiduje monachijski ośrodek analityczny Ifo.

Aktualizacja: 14.12.2017 14:07 Publikacja: 14.12.2017 12:37

Ifo: Gospodarka Niemiec jeszcze przyspieszy

Foto: Bloomberg

„Niemiecka gospodarka jest w doskonałej formie. To głównie zasługa przemysłu wytwórczego, który korzysta z poprawy koniunktury w strefie euro i reszcie świata. Ten sektor będzie nadal zwiększał eksport i aktywność inwestycyjną" – napisali w czwartkowym komunikacie ekonomiści Ifo.

W 2016 r. PKB Niemiec zwiększył się o 1,9 proc. Jeśli prognozy Ifo się spełnią, lata 2017-2019 r. będą pierwszym od co najmniej 1990 r. tak długim okresem utrzymywania się ponad 2-proc. tempa wzrostu niemieckiej gospodarki. W latach 2007-2008 oraz 2010-2011 rozwijała się ona w tempie ponad 3-proc., ale oba te okresy były okupione późniejszą recesją lub stagnacją.

Ekonomiści Ifo zwracają uwagę, że tak dobre perspektywy gospodarki Niemiec to przede wszystkim efektem doskonałej koniunktury na świecie. W ich ocenie globalny PKB w tym i w przyszłym roku urośnie o 3,3 proc., a w 2019 r. o 3 proc., po 2,5 proc. w 2016 r. i 2,9 proc. w poprzednich dwóch latach. „To oznacza, że trwające obecnie ożywienie w światowej gospodarce będzie najdłuższym od II wojny światowej" – napisali eksperci wpływowego think-tanku.

W ich ocenie także strefa euro ma przed sobą kilka lat ponad 2-proc. wzrostu PKB. W 2018 r. wskaźnik ten zwiększyć ma się o 2,5 proc.

„Nasze prognozy zakładają, że negocjacje między Wielką Brytania i UE nie zakończą się fiaskiem i nie doprowadzą do tzw. twardego Brexitu" – zaznaczył instytut. W jego ocenie, gdyby w przyszłości handel między Wyspami a UE odbywał się na ogólnych zasadach WTO, PKB per capita Wielkiej Brytanii byłby w dłuższym okresie o 1,4 proc. niższy, niż w przypadku podpisania dwustronnej umowy między Londynem a Brukselą.

Istotnym czynnikiem ryzyka dla gospodarki strefy euro i Niemiec ekonomiści w ocenie Ifo jest też nadmierne zadłużenie chińskiego sektora prywatnego, które może zagrażać stabilności finansowej Państwa Środka. Drugim zagrożeniem jest polityka fiskalna USA. Choć planowane tam obniżki podatków w krótkim okresie mogą pobudzić gospodarkę, na dłuższą metę spowodują wzrostu długu publicznego. „To zwiększy globalny popyt na kapitał, podwyższając rynkowe stopy procentowe" – zauważyli ekonomiści monachijskiego ośrodka badawczego.

Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego
Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem