Reklama
Rozwiń

Ifo: Gospodarka Niemiec jeszcze przyspieszy

Największa gospodarka strefy euro w 2018 r. urośnie o 2,6 proc., po 2,3 proc. w tym roku. Także w 2019 r. utrzyma ponad 2-proc. tempo wzrostu PKB – przewiduje monachijski ośrodek analityczny Ifo.

Aktualizacja: 14.12.2017 14:07 Publikacja: 14.12.2017 12:37

Ifo: Gospodarka Niemiec jeszcze przyspieszy

Foto: Bloomberg

„Niemiecka gospodarka jest w doskonałej formie. To głównie zasługa przemysłu wytwórczego, który korzysta z poprawy koniunktury w strefie euro i reszcie świata. Ten sektor będzie nadal zwiększał eksport i aktywność inwestycyjną" – napisali w czwartkowym komunikacie ekonomiści Ifo.

W 2016 r. PKB Niemiec zwiększył się o 1,9 proc. Jeśli prognozy Ifo się spełnią, lata 2017-2019 r. będą pierwszym od co najmniej 1990 r. tak długim okresem utrzymywania się ponad 2-proc. tempa wzrostu niemieckiej gospodarki. W latach 2007-2008 oraz 2010-2011 rozwijała się ona w tempie ponad 3-proc., ale oba te okresy były okupione późniejszą recesją lub stagnacją.

Ekonomiści Ifo zwracają uwagę, że tak dobre perspektywy gospodarki Niemiec to przede wszystkim efektem doskonałej koniunktury na świecie. W ich ocenie globalny PKB w tym i w przyszłym roku urośnie o 3,3 proc., a w 2019 r. o 3 proc., po 2,5 proc. w 2016 r. i 2,9 proc. w poprzednich dwóch latach. „To oznacza, że trwające obecnie ożywienie w światowej gospodarce będzie najdłuższym od II wojny światowej" – napisali eksperci wpływowego think-tanku.

W ich ocenie także strefa euro ma przed sobą kilka lat ponad 2-proc. wzrostu PKB. W 2018 r. wskaźnik ten zwiększyć ma się o 2,5 proc.

„Nasze prognozy zakładają, że negocjacje między Wielką Brytania i UE nie zakończą się fiaskiem i nie doprowadzą do tzw. twardego Brexitu" – zaznaczył instytut. W jego ocenie, gdyby w przyszłości handel między Wyspami a UE odbywał się na ogólnych zasadach WTO, PKB per capita Wielkiej Brytanii byłby w dłuższym okresie o 1,4 proc. niższy, niż w przypadku podpisania dwustronnej umowy między Londynem a Brukselą.

Istotnym czynnikiem ryzyka dla gospodarki strefy euro i Niemiec ekonomiści w ocenie Ifo jest też nadmierne zadłużenie chińskiego sektora prywatnego, które może zagrażać stabilności finansowej Państwa Środka. Drugim zagrożeniem jest polityka fiskalna USA. Choć planowane tam obniżki podatków w krótkim okresie mogą pobudzić gospodarkę, na dłuższą metę spowodują wzrostu długu publicznego. „To zwiększy globalny popyt na kapitał, podwyższając rynkowe stopy procentowe" – zauważyli ekonomiści monachijskiego ośrodka badawczego.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe