Do dobrego wyniku PKB eurolandu przyczyniły się lepsze od prognoz odczyty z Francji i Włoch. PKB Francji wzrósł w trzecim kwartale aż o 3 proc. kw./kw., po wzroście 1,3 proc. w drugim, przy średniej prognoz mówiącej o zwyżce o 2,1 proc. Wzrost gospodarczy we Włoszech wyniósł natomiast w zeszłym kwartale 2,6 proc. kw./kw., po wzroście o 2,7 proc. w poprzednim. Średnio prognozowano zwyżkę o 2 proc. Negatywnie zaskoczyły za to Niemcy i Hiszpania. Niemiecki PKB wzrósł w trzecim kwartale o 1,8 proc. kw./kw., po wzroście w drugim o 1,9 proc., a spodziewano się jego zwyżki o 2,2 proc. kw./kw. Gospodarka Hiszpanii powiększyła się natomiast w minionym kwartale o 2 proc., po wzroście w drugim o 1,1 proc., gdy spodziewano się wzrostu o 2,6 proc.
Dane o PKB strefy euro zostały w piątek jednak nieco przyćmione przez odczyt inflacji HICP dla eurolandu. Przyspieszyła ona z 3,4 proc. we wrześniu do 4,1 proc. w październiku. Ceny energii wzrosły aż o 23,5 proc. r./r.
Czytaj więcej
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku o 6,8 proc. rok do roku, po zwyżce o 5,9 proc. we wrześniu – oszacował wstępnie GUS. Inflacja wciąż jednak nie powiedziała ostatniego słowa, w kolejnych miesiącach niemal na pewno przebije 7 proc., a być może nawet 8 proc.