Optymistów, którzy mówią o poprawie tegorocznych wyników swych przedsiębiorstw, jest teraz nieco więcej niż pesymistów deklarujących spadek zysków. Nadal jednak priorytetem jest cięcie kosztów operacyjnych – wynika z najnowszej ankiety firmy doradczej McKinsey & Company przeprowadzonej w pierwszej połowie września wśród prawie 1700 szefów firm z całego świata.
Jak oceniają eksperci McKinseya, większość przedsiębiorstw znalazła sposób, by sobie radzić i zwiększać zyski w nowych, mniej komfortowych warunkach gospodarczych; dwie trzecie szefów twierdzi, że zarządzane przez nich podmioty nie odczuwają kryzysu, a ponad połowa przewiduje wzrost popytu na swe produkty i usługi w ostatnich miesiącach roku. Pracowników może pocieszyć to, że po raz pierwszy od pół roku odsetek firm, które planują zwiększać zatrudnienie (26 proc.), zrównał się z tymi, które zamierzają je redukować.
Co prawda w zależności od branży widać spore różnice w ocenach i zamiarach. Podczas gdy w sektorze finansowym o kryzysie mówi ponad jedna czwarta menedżerów, to wśród producentów już prawie co drugi. W tej ostatniej grupie jest też największy odsetek szefów (prawie połowa), którzy zapowiadają dalsze cięcia zatrudnienia.
Ogólny wzrost optymizmu wśród menedżerów widać też w ich ocenach krajowej gospodarki – ponad połowa uczestników ankiety ocenia, że warunki ekonomiczne w ich kraju są teraz lepsze niż przed rokiem, a dziewięciu na dziesięciu przewiduje, że za kolejne pół roku jeszcze się poprawią. Jak zwracają uwagę autorzy raportu, w USA, gdzie się zaczął światowy kryzys, menedżerowie przewidują szybszy powrót koniunktury. Z kolei w strefie euro widać większy pesymizm współgrający zresztą z prognozami Komisji Europejskiej, która w całej Unii spodziewa się w tym roku 4 proc. spadku PKB.
Co piąty z badanych szefów widzi już sygnały gospodarczego ożywienia, ale zdecydowana większość przewiduje, że powrót do zdrowia w gospodarce będzie długi i powolny. Oczekują więc, że w tym powrocie gospodarkę będą nadal wspierały rządy, choć większość szefów liczy się ze zmniejszeniem tej pomocy.