Opracowanie „Prognoza wpływu zmian klimatu na gospodarkę sektorów UE na podstawie odwrotnej analizy” PESETA zawarte w raporcie ośrodka badawczego JRC Komisji Europejskiej zajęło się wpływem zmian klimatu w czterech sektorach zależnych od pogody: rolnictwie, poziomie rzek (powodziach), systemach nadbrzeżnych i turystyce.

W opracowaniu przedstawiono różne scenariusze wzrostu temperatury – od 2,5 do 5,4 stopnia i poziomu mórz od 48 do 88 cm w dekadzie 2080 – 2090 w Europie. Oszacowano, że ogólne szkody dla unijnej gospodarki (spadek PKB) wyniosłyby od 20 do 65 mld euro rocznie. Gospodarczy dobrobyt Europejczyków, który historycznie zwiększał się o ok. 2 proc. rocznie, notowałby mniejszą poprawę. Wzrost temperatury o 2,5 stopnia zmniejszyłby go o 0,2 pkt. proc., a skok o 5,4 proc. o 1 pkt. proc. W najgorszym scenariuszu (wzrost temperatury o 5,4 stopnia) produkcja w rolnictwie malałaby o 10 proc., powodzie dotknęłyby terenów zamieszkanych przez 250 – 400 tys. ludzi, zmniejszając roczny dobrobyt o 0,24 pkt. proc. głównie na skutek zniszczeń budynków (koszt od 7,7 do 15 mld euro rocznie).

W przypadku systemów nadbrzeżnych podnoszenie się poziomu mórz i koszty migracji ludności zmniejszałyby dynamikę dobrobytu o 0,46 pkt. proc., a dotyczyłoby to kolejnych 775 tys.– 5,5 mln ludzi rocznie. Jedynie turystyka nie odczułaby bardzo tych zmian, bo spadek wyniósłby zaledwie 0,04 pkt. proc., choć różnice w regionach byłyby znaczne.

[i] —jrc., p.r.[/i]