Nastroje w firmach nieco gorsze

W styczniu szefowie firm nieco gorzej oceniali koniunkturę niż miesiąc i rok wcześniej. Duże i średnie firmy przetwórstwa przemysłowego uważają, że mają zbyt duże zapasy

Publikacja: 21.01.2011 14:22

Nastroje w firmach nieco gorsze

Foto: Bloomberg

Ich zdaniem zmniejszył się portfel zamówień. najgorzej swoją sytuację oceniają firmy małe. Sygnalizują trudności z terminowym regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych. Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. firm , a jej pogorszenie 19 proc.(przed miesiącem odpowiednio 18 proc. i 17proc.). Sytuacja pozostałych nie zmieniła się.

Jednak powoli rośnie odsetek firm, które przyznają, iż nie napotykają barier w prowadzeniu swojej bieżącej działalności. W styczniu stwierdziła tak co 14-sta firma ankietowana przez GUS. W pozostałych przedsiębiorstwach najczęściej doskwierały: niedostateczny popyt na rynku krajowym (56 proc.), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (49 proc.), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (46 proc.) W największym stopniu spadło znaczenie niedostatecznego popytu na rynku zagranicznym z 46 proc. w styczniu zeszłego roku r. do 33 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w I kwartale br., podobnie jak przed rokiem wynosi 72 proc (w IV kwartale ub. r. wynosiło 76% proc.). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów: skór i wyrobów ze skór wyprawionych, metali, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.

W budownictwie ogólny klimat szefowie firm oceniają negatywnie, ale nieco lepiej niż miesiąc temu. Poprawę koniunktury sygnalizuje w styczniu 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 28 proc. Tu wyraźnie zwiększa się portfel zamówień i poprawia sytuacja finansowa. Nieznacznie zmniejszają się trudności w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przedsiębiorcy zapowiadają mniejsze niż planowano przed miesiącem redukcje zatrudnienia. Należy spodziewać się nieznacznego wzrostu cen na roboty budowlano-montażowe.

Za to szefowie firm handlowych obawiają się niższej sprzedaży. Co prawda teraz przedsiębiorcy odnotowują nieznaczny wzrost bieżącej sprzedaży, natomiast prognozy wskazują na możliwość pogorszenia w tym zakresie. Odnotowane są mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, prognozy wskazują na możliwość po-gorszenia sytuacji w tym zakresie. Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny, w związku z tym ilość zamawianych towarów u dostawców może być znacząco ograniczana.

[srodtytul] Negatywna ocena koniunktury w handlu[/srodtytul]

Klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w styczniu oceniany negatywnie, podobnie jak przed rokiem i gorzej niż w ubiegłym miesiącu

Pogorszenie ocen koniunktury spowodowane jest bardziej pesymistycznymi prognozami w zakresie sprzedaży i regulowania bieżących zobowiązań finansowych.

-Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w styczniu na poziomie minus 6 (w grudniu minus 2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 22 proc. (przed miesiącem odpowiednio 18 proc. i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisano w komunikacie.

Z badania przeprowadzonego przez GUS wynika, że przedsiębiorcy odnotowują nieznaczny wzrost bieżącej sprzedaży, natomiast prognozy wskazują na możliwość pogorszenia w tym zakresie. Odnotowane są także mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, jednak również w tym zakresie przewidywania nie są optymistyczne.

-Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny, w związku z tym ilość zamawianych towarów u dostawców może być znacząco ograniczana. Planowane są redukcje zatrudnienia, na poziomie nieznacznie niższym niż zapowiadano w grudniu. Przedsiębiorcy sygnalizują dalszy wzrost bieżących i prognozowanych cen towarów - dodano

[srodtytul]W budownictwie tez słabo[/srodtytul]

Także ogólny klimat koniunktury w budownictwie w styczniu, mimo lekkiej poprawy w stosunku do grudnia 2010 r., oceniany jest nadal negatywnie. W styczniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 15 wobec minus 20 w grudniu.

-Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 28 proc. (w grudniu odpowiednio 10 proc. i 30 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisano w komentarzu do badania.

Wynika z niego, że przedsiębiorcy odnotowują dalsze ograniczenie portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej.

-Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również niekorzystne, choć mniej pesymistyczne od prognoz formułowanych w grudniu. Spośród badanych przedsiębiorstw 20 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 22 proc.). Dyrektorzy przedsiębiorstw, które będą prowadziły prace budowlano-montażowe za granicą, spodziewają się dalszego ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na tych rynkach, choć mniej znaczącego niż oczekiwano przed miesiącem - napisano.

Oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są niekorzystne i gorsze od formułowanych w grudniu.

-Ale już prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne. Nieznacznie zmniejszają się trudności w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przedsiębiorcy zapowiadają mniejsze niż planowano przed miesiącem redukcje zatrudnienia. Należy spodziewać się nieznacznego wzrostu cen na roboty budowlano-montażowe - napisano

-W styczniu 2011 r. i w analogicznym miesiącu przed rokiem 21 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne, jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 67 proc., jako wystarczające (66 proc. w styczniu 2010 r.), a 12 proc., jako niedostateczne (13 proc. w styczniu 2010 r.) - dodano.

Z badania wynika, że przedsiębiorcy zgłaszają w styczniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 67 proc. (w analogicznym miesiącu ub. r. 63 proc.).

Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego
Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Dane gospodarcze
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem