Ich zdaniem zmniejszył się portfel zamówień. najgorzej swoją sytuację oceniają firmy małe. Sygnalizują trudności z terminowym regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych. Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. firm , a jej pogorszenie 19 proc.(przed miesiącem odpowiednio 18 proc. i 17proc.). Sytuacja pozostałych nie zmieniła się.
Jednak powoli rośnie odsetek firm, które przyznają, iż nie napotykają barier w prowadzeniu swojej bieżącej działalności. W styczniu stwierdziła tak co 14-sta firma ankietowana przez GUS. W pozostałych przedsiębiorstwach najczęściej doskwierały: niedostateczny popyt na rynku krajowym (56 proc.), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (49 proc.), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (46 proc.) W największym stopniu spadło znaczenie niedostatecznego popytu na rynku zagranicznym z 46 proc. w styczniu zeszłego roku r. do 33 proc.
Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w I kwartale br., podobnie jak przed rokiem wynosi 72 proc (w IV kwartale ub. r. wynosiło 76% proc.). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów: skór i wyrobów ze skór wyprawionych, metali, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.
W budownictwie ogólny klimat szefowie firm oceniają negatywnie, ale nieco lepiej niż miesiąc temu. Poprawę koniunktury sygnalizuje w styczniu 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 28 proc. Tu wyraźnie zwiększa się portfel zamówień i poprawia sytuacja finansowa. Nieznacznie zmniejszają się trudności w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przedsiębiorcy zapowiadają mniejsze niż planowano przed miesiącem redukcje zatrudnienia. Należy spodziewać się nieznacznego wzrostu cen na roboty budowlano-montażowe.
Za to szefowie firm handlowych obawiają się niższej sprzedaży. Co prawda teraz przedsiębiorcy odnotowują nieznaczny wzrost bieżącej sprzedaży, natomiast prognozy wskazują na możliwość pogorszenia w tym zakresie. Odnotowane są mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, prognozy wskazują na możliwość po-gorszenia sytuacji w tym zakresie. Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny, w związku z tym ilość zamawianych towarów u dostawców może być znacząco ograniczana.