W tym roku nie widać jesiennego ożywienia na rynku pracy dla specjalistów. Już po II kwartale eksperci czołowego portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl mówili o początku stagnacji. Teraz kolejny spadek ogłoszeń w III kw. zdaje się sugerować już oznaki kryzysu.
Od lipca do września w serwisie opublikowano 80,6 tys. ofert pracy dla specjalistów i menedżerów – o prawie 3 procent mniej niż w poprzednich trzech miesiącach i o ponad 6 procent mniej niż rok wcześniej.
Słabe budownictwo
W skali roku największy spadek ogłoszeń nastąpił w branży budownictwa i nieruchomości, gdzie ofert było teraz o jedną czwartą mniej niż w III kwartale 2011. Głównym problemem branży jest jednak nie zamrożenie rekrutacji (zresztą w porównaniu z latem, jesienią trochę ich nawet przybyło), lecz fala zwolnień grupowych prognozowana w końcówce roku.
Jak wynika z danych Pracuj.pl, w minionych trzech miesiącach większość branż rekrutowała mniej niż przed rokiem i mniej niż w II kwartale 2012. W skali roku największe spadki liczby ofert pracy – poza budownictwem – widać było w telekomunikacji i w przemyśle lekkim (prawie o jedną piątą). Jednak spowolnienie nie ominęło też firm logistycznych oraz branży IT, którą mocno dotknęło zamrożenie inwestycji w sektorze publicznym.
Spadkom popytu na specjalistów nie dziwią się eksperci rynku pracy, przypominając, że teraz, gdy firmy szykują się na gorsze czasy i pilnują kosztów, rzadko ryzykują nowe przedsięwzięcia, które wymagają wzrostu zatrudnienia. – Pracodawcy boją się teraz zatrudniać nowych ludzi. Patrzą na koszty i w razie potrzeby raczej szukają możliwości przesunięcia pracowników w ramach firmy; jeśli potrzebny jest menedżer, to awansują kogoś w ramach rekrutacji wewnętrznej – mówi Monika Zakrzewska z PKPP Lewiatan.