Ale ich oczekiwania co do tego, co przyniesie ten rok, są bardziej ostrożne niż rok czy dwa lata temu. Tak wynika z 3. edycji badania, jakie wśród prawie 7 tys. firm przeprowadził bank Pekao. Firmy pytano o ich przychody, wyniki finansowe, plany związane z zatrudnieniem oraz o inwestycje i działalność eksportową. Przedsiębiorstwa miały nadzieję na zwiększenie przychodów w ciągu 12 miesięcy (badanie prowadzono we wrześniu) – w tym przypadku uzyskano niespełna 92 pkt. W badaniu przyjęto, że wartość 100 pkt jest neutralna dla firm, niższe świadczą o mniejszych lub większych problemach.
Większymi optymistami były firmy małe niż mikro. Najlepszy wynik finansowy miały firmy usługowe, a najgorszy handlowy. Grzegorz Kierzkowski, ekspert Banku Pekao, współautor badania uważa, że dla małych firm budowlanych ten rok może okazać się znacznie trudniejszy niż zeszły.
Zatory płatnicze najbardziej dokuczliwe były dla firm z Mazowsza. Mały biznes głównie finansuje się ze źródeł wewnętrznych – ze wsparcia zewnętrznego korzystało w zeszłym roku 24 proc. firm (przy czym najczęściej po kredyty sięgały firmy produkcyjne – co trzecia, najrzadziej – usługowe i budowlane – co piąta). Podobne plany przedsiębiorstwa mają na ten rok. Za to mniej firm niż w 2012 r. zamierzało przeznaczać pieniądze na inwestycje w 2013 r. (31 proc.). Wcześniej taką deklarację składało 43 proc. przedsiębiorców. Co ósma mała firma działa na rynku zagranicznym. Eksporterzy lepiej oceniają też swoją kondycję finansową i miejsce na rynku niż pozostałe firmy.
Ale jak wynika z innego badania, jakie w styczniu 2013 r. na zlecenie BRE Banku przeprowadził Instytut Homo Homini wśród 400 mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, największymi pesymistami są duże firmy. Wśród nich jest najwięcej takich (39 proc.), które spodziewają się, że ten rok będzie gorszy niż poprzedni. Wśród wszystkich firm co trzecia uważa, że ten rok będzie zdecydowanie lepszy (10 proc.) lub raczej lepszy (19 proc.) niż ubiegły.
Więcej niż dwie trzecie firm przewiduje, że ich przychody w tym roku będą podobne lub nawet wyższe niż w 2012 r. Liczą na to głównie firmy małe i średnie – wśród dużych spadków przychodów spodziewa się aż 43 proc. Aby poradzić sobie w trudnym roku, jedna piąta ankietowanych firm planuje wstrzymać lub zmniejszyć zatrudnienie.