„W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami dot. realizacji budżetu państwa, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia. Wysoki deficyt jest typowym zjawiskiem dla realizacji budżetu państwa w pierwszych miesiącach roku" – czytamy w komunikacie.
„Wynika to w szczególności z przyjętych w systemie finansów publicznych harmonogramów niektórych płatności, wyższych niż wynikałoby to z upływu czasu (subwencje dla JST, składka do budżetu UE, wydatki na Wspólną Politykę Rolną), a także z zakładanego w pierwszej połowie roku wolniejszego tempa przyrostu dochodów. Jest on również wynikiem zmiany sposobu liczenia dochodów z VAT w styczniu" – wyjaśnia MF.
Resort podkreśla, że „w połowie roku, tak jak to miało miejsce w latach poprzednich, tempo przyrostu deficytu ulegnie spowolnieniu".
W najbliższym czasie Ministerstwo Finansów opublikuje też opracowany w porozumieniu z dysponentami części budżetowych harmonogram realizacji budżetu państwa w roku 2013. Będzie on zawierał planowaną ścieżkę realizacji dochodów i wydatków budżetu państwa oraz deficytu budżetowego. Jak stwierdziła wiceminister Hanna Majszczyk w Sejmie, harmonogram nie będzie przewidywał, by w którymkolwiek miesiącu deficyt przekroczył limit wynoszący 35,6 mld zł.
Po lutym deficyt budżetu państwa wyniósł 21,65 mld zł, czyli 60,9 proc. planu na cały rok