Wartość wskaźnika poniżej 50 pkt. wciąż oznacza jednak spadek aktywności w sektorze przemysłowym. - Lekki wzrost indeksu PMI we wrześniu w porównaniu do sierpnia i lipca jest nieznacznie pozytywnym sygnałem. Optymistycznie wygląda też odczyt wskaźnika PMI o zatrudnieniu, który pokazuje rosnącą liczbę pracujących – zauważa Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej.

We wrześniu nadal spadały nowe zamówienia firm, choć w wolniejszym tempie niż w poprzednim miesiącu. - Niektórzy producenci wymieniali kryzys na Ukrainie i malejący eksport do Rosji, jako powody słabnących zamówień – mówi Urbańska-Giner.

Badanie PMI pokazało też nasilanie się presji deflacyjnej. - We wrześniu spadły ceny wyrobów gotowych i to w najszybszym tempie od trzech miesięcy. Producenci wskazywali na rosnącą presję konkurencyjną – mówi ekonomistka HSBC. Po dwóch miesiącach lekkich wzrostów we wrześniu spadły też koszty produkcji. - Słabnąca aktywność ekonomiczna i przedłużająca się deflacja wspierają szeroko oczekiwaną obniżkę stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski w październiku – dodaje Urbańska-Giner.