Reklama
Rozwiń

Więcej wysyłamy towarów. Import taki sam jak rok wczesniej

W pierwszym kwartale tego roku eksport urósł w porównaniu do zeszłego, a import prawie się nie zmienił. Wciąż spada sprzedaż polskich towarów na Białoruś, Ukrainę i do Rosji. Za to dwucyfrowe wzrosty eksporty na rynkach, gdzie dotąd rzadko bywały nasze produkty pokazuje, iż firmy są skuteczne w zdobywaniu nowych rynków zbytu.

Aktualizacja: 21.06.2015 09:47 Publikacja: 21.06.2015 09:20

Samochody, ciągniki, a właściwie części i akcesoria do nich to ponad 11 proc. całego eksportu z Pols

Samochody, ciągniki, a właściwie części i akcesoria do nich to ponad 11 proc. całego eksportu z Polski (4,8 mld zł w I kwartale).

Foto: Fotorzepa/Pasterski Radek

Ministerstwo gospodarki przedstawiło informację o tym jak firmy wysyłały i kupowały towary za granicę w I kwartale tego roku. W porównaniu z początkiem zeszłego roku eksport wzrósł o jedną dwudziestą, a import właściwie się nie zmienił ( ma wartość o 1 proc. niższą niż przed rokiem).

Firmy wyeksportowały towary za 42,5 mld euro. A wartość importu do Polski wyniosła 40,4 mld euro. Analitycy zwracają uwagę na trzy zjawiska związane z kierunkami eksportu. Kolejny kwartał kurczy się wymiana handlowa z Białorusią, Rosją i Ukrainą. Rośnie eksport do krajów Unii Europejskiej i to prawie w takim samym tempie do krajów strefy euro jak pozostałych. Wyraźnie rośnie sprzedaż na dalekie rynki rozwinięte, gdzie dotąd pozycja polskich przedsiębiorstw nie była silna.

Unia Europejska

Eksport na rynki UE wzrósł o 7,4 proc., do 33,8 mld EUR. Wyraźnie zmniejszyła się, występująca w kliku poprzednich latach, dysproporcja między tempem wzrostu wywozu do krajów strefy euro i pozostałych unijnych. W I kwartale eksport na rynki strefy euro zwiększył się o 7,6 proc. (do 24,3 mld EUR), a do pozostałych unijnych tylko o 0,6 pkt. proc. wolniej, tj. o 7 proc. (do prawie 9,5 mld euro). Stabilny jest wzrost sprzedaży do kraju największego partnera – Niemiec ( prawie 9 proc. – 11.8 mld euro), a najbardziej sprzedaż wzrosła do Hiszpanii – o 20 proc., do 1,2 mld euro; ? Holandii – o 13,5 proc., do 1,9 mld euro; ? Republiki Czeskiej – o 11 proc., do prawie 2,8 mld euro. Mniej niż rok temu wysłaliśmy towarów do: Finlandii, Szwecji na Łotwę oraz Litwę.

Konsekwencje embarga i nowe kierunki

Wyraźnie się zmniejsza na eksport na Białoruś (40 proc.) do Rosji (o ok 32 proc.) i na Ukrainę (16 proc.)

Firmy wciąż szukają nowych rynków zbytu. Rośnie sprzedaż do Egiptu, Meksyku i Arabii Saudyjskiej (zwiększyła się w przypadku każdego z tych krajów o ponad 60 proc.), Zjednoczonych Emiratów Arabskich , Turcji oraz Serbii.

Lokomotywy wymiany

Wyroby przemysłu elektromaszynowego stanowią ponad 40 proc. naszego eksportu. Firmy zwiększyły sprzedaż w stosunku do zeszłego roku o ponad 8 proc. do 17,3 mld euro. Najpoważniejszą cześć stanową urządzenia mechaniczne i elektryczne, urządzenia do rejestracji i odtwarzania dźwięku, obrazu i ich części 5,2 mld euro - ponad 12,2 proc. wartości całkowitej polskiego eksportu. Na drugim miejscu jest motoryzacja. Samochody, ciągniki, a właściwie części i akcesoria do nich to ponad 11 proc. całego eksportu z Polski (4,8 mld zł w I kwartale).

Wyśmienicie , pomimo rosyjskiego embarga poradził sobie przemysł spożywczo – rolny oraz przemysł lekki. Z tym, że rolno-spożywcze są trzecią grupą towarową w handlu zagranicznym– w I kwartale 2015 r. stanowiły 12,8 proc. eksportu. A przemysł lekki stanowi niespełna 4,1 proc. polskiego eksportu (1,7 mld euro).

W niezłej kondycji jest też przemysł metalurgiczny i drzewno – papierniczy.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe