Reklama
Rozwiń

Z Chinami mamy wielki deficyt

Charakterystyczną cechą polsko-chińskich relacji gospodarczych jest gigantyczny deficyt wymiany handlowej, który na dodatek stale się pogłębia.

Aktualizacja: 16.05.2017 06:45 Publikacja: 15.05.2017 19:57

Po wizycie premier Beaty Szydło w Pekinie pojawiła się szansa na wznowienie eksportu do Chin drobiu. Chińczycy chcą także przysłać do Polski ekspertów, by sprawdzić, czy utrzymuje się zagrożenie ze strony afrykańskiego pomoru świń (ASF). Pozytywna ocena mogłaby oznaczać wznowienie sprzedaży w Chinach polskiej wieprzowiny, zablokowanej w 2014 roku.

Produkty rolno-spożywcze są szansą na zmniejszenie naszego deficytu w handlu z Chinami. Polski rząd – co podkreślała Szydło biorąca udział w międzynarodowym forum poświęconym chińskiej inicjatywie Pasa i Szlaku – liczy także na zainteresowanie chińskich firm inwestycjami w Polsce. A zacieśnienie polsko-chińskich relacji gospodarczych powinno również przyczynić się do zwiększenia aktywności polskich inwestorów w Chinach. – Dla Polski najważniejsze jest to, aby ta współpraca przełożyła się na konkretne projekty prorozwojowe – powiedziała Szydło.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe