Aktualizacja: 30.11.2017 13:16 Publikacja: 30.11.2017 13:16
Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz
Analitycy rynkowi spodziewali się inflacji na poziomie 2,3 proc. W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne wzrosły w listopadzie o 0,5 proc.
- Po opublikowanym rano przez GUS zaskakująco wysokim tempie wzrostu PKB w trzecim kwartale br. teraz mamy wyższą od konsensusu rynkowego listopadową inflację – komentuje Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego. - Przyspieszenie wynikało zapewne z wyższych cen paliw (według moich szacunków wzrosły one w listopadzie o 2,6 proc. miesiąc do miesiąca), dalszego wzrostu cen żywności oraz prawdopodobnie wyższych kosztów utrzymania mieszkań (m.in. za sprawą drożejącego opału). Ostatni miesiąc br. przyniesie prawdopodobnie lekkie wyhamowanie inflacji (chociażby ze względu na bazę odniesienia z grudnia poprzedniego roku), ale wydaje się wręcz nieprawdopodobne już, aby znalazła się ona poniżej 2 proc. rok do roku. A na taki scenariusz wskazywały prognozy jeszcze kilka miesięcy temu. Wyższy poziom inflacji w końcu br. powoduje, że również roczny jej szacunek jest wyższy i aktualnie wynosi 2 proc. – dodaje.
Część analityków spodziewa się, że amerykański bank centralny nie zdecyduje się nawet przed końcem roku na wznow...
– Dostosowanie stóp procentowych nie oznacza początku cyklu obniżek - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podcz...
Wszyscy w Stanach Zjednoczonych, konsumenci i przedsiębiorstwa chcieli w marcu zdążyć przed wejściem w życie now...
Popyt wzrósł o 3,6 proc. od lutego, wobec mediany szacunków 1,3 proc. w badaniu Bloomberga. Bez dużych zamówień...
Rada Polityki Pieniężnej obniży 7 maja stopy procentowe o 50 punktów bazowych – niemal jednogłośnie uważa blisko...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas