Zezwolenia pobytowe dla cudzoziemców w 2016 r.

Polska jest europejskim liderem pod względem liczby wiz długoterminowych oraz zezwoleń pobytowych dla cudzoziemców z państw trzecich (spoza UE) wydanych w związku z pracą. Według danych Eurostatu w 2016 r. takie dokumenty w Polsce otrzymało 494 tys. osób, co stanowi 58 proc. wszystkich zezwoleń związanych z pracą wydanych w UE. Najczęściej do Polski przybywają obywatele Ukrainy.

Publikacja: 29.11.2017 10:55

Zezwolenia pobytowe dla cudzoziemców w 2016 r.

Foto: Adobe Stock

Dane opublikowane przez Eurostat dotyczą cudzoziemców z państw spoza Unii Europejskiej i obejmują zezwolenia pobytowe (w tym wizy długoterminowe – powyżej 3 miesięcy) wydane po raz pierwszy. Czwarty rok z rzędu Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby wydanych tego typu dokumentów. W 2016 r. otrzymało je 586 tys. osób, czyli ok. 17,5 proc. wszystkich wydanych w Europie.

Głównym państwem pochodzenia osób, które uzyskały zezwolenia na pobyt w Europie jest Ukraina (589 tys. – 18 proc. wszystkich w Europie) – 87 proc. z nich (513 tys.) wydano w Polsce. Na drugim i trzecim miejscu pod względem liczby otrzymanych zezwoleń w naszym kraju byli Białorusini (28 tys.) i Mołdawianie (8 tys.).

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku