Zmiany dotyczą też zatrudnionych, których chlebodawcy nie traktują jak trzeba. Ci, którzy z winy pracodawcy wykonywali prace niezgodnie z wydanym pozwoleniem, nie będą już wydalani z Polski. Do tej pory pracownik, który był np. zatrudniony na innym stanowisku niż te określone ?w zezwoleniu lub wykonywał prace na innej podstawie (np. podpisano z nim umowę-?zlecenie zamiast o pracę) musiał opuścić nasz kraj. To było niesprawiedliwe.
Obcokrajowcy, starając ?się o pobyt, mają też często problem z przedstawieniem dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania. Zdarza się, że nie mają umowy najmu mieszkania.
Tak. Rzeczywiście to istotny problem. Teraz będą musieli wykazać, że mają zapewnione miejsce zamieszkania. Łatwiej będzie też uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na prowadzenie działalności gospodarczej. Nie będą już musieli koniecznie wykazywać, że ich firma będzie przynosiła korzyść dla polskiej gospodarki. To było bardzo ocenne. Pojawiło się także obiektywne kryterium związane z dochodem cudzoziemca.
Prawie jedna trzecia studentów zagranicznych ?w Polsce to Ukraińcy. Czy będą dla nich jakieś ułatwienia?
Tak. Pierwsze zezwolenie na pobyt czasowy dla studiujących cudzoziemców będzie przyznawane na okres 15 miesięcy. W sytuacji, gdy cudzoziemiec będzie odbywał studia przez okres krótszy niż rok, wówczas zezwolenie będzie udzielane na czas trwania roku akademickiego lub studiów oraz dodatkowo trzech miesięcy. Natomiast cudzoziemcy, którzy kontynuują studia na kolejnym roku, otrzymają zezwolenie na pobyt czasowy do trzech lat, a nie jak do tej pory na rok. Zmiany obejmą także cudzoziemców – absolwentów polskich uczelni, którzy poszukują u nas pracy. Będą mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na rok.
Zmiany wprowadzone nową ustawą chyba nie niosą ze sobą rewolucyjnych zmian.