- Przyczyni się też do ujednolicenia praktyki organów administracji skarbowej i zwiększy zaufanie do organów państwa.

Projekt ustawy deregulacyjnej bis zakłada poszerzenie bazy podatników, którzy mogą wnioskować o wydanie przez Ministerstwo Finansów interpretacji ogólnej. Jego przygotowaniem zajmuje się Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo". Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, możliwość wnioskowania o wydanie interpretacji dostaną m.in. organizacje pracodawców, organizacje związkowe oraz każdy podatnik.

- Celem nowej regulacji jest zapewnienie podatnikom – w szerszym niż dotychczas zakresie – wiedzy na temat stanowiska naczelnego organu administracji skarbowej w stosunku do najpoważniejszych i dotyczących szerokiego kręgu zainteresowanych, problemów wykładni i stosowania prawa podatkowego - czytamy w komunikacie.

Eksperci zaznaczają jednak, że nowe regulacje powinny zostać jeszcze bardziej rozszerzone. Z wnioskiem o wydanie interpelacji będzie bowiem można występować wyłącznie w sprawach podatkowych. - Z drugiej strony właśnie prawo podatkowe najbardziej negatywnie wyróżnia się na tle innych dziedzin prawa licznymi wadami i brakiem stabilności - uważa BCC. - Instytucja interpretacji wiążącej jest więc szczególnie potrzebna na gruncie prawa podatkowego, co – naszym zdaniem – nie wyklucza możliwości rozszerzenia zakresu jej stosowania na inne daniny publiczne w przyszłości.

Ekspertom nie podoba się za to, że ani projektowane regulacje, ani już obowiązujące przepisy, nie przewidują mechanizmu kontrolnego dla interpretacji ogólnej. Zdaniem BCC należałoby dać wnioskodawcom prawo odwołania się do sądu administracyjnego, mimo że nie chodzi w tym przypadku do czynienia z indywidualnym interesem danego podatnika.