Z 59 punktami na 100 otwieramy stawkę  krajów o średnio-wyższym poziomie jawności i przejrzystości procedur budżetowych. Zabrakło zaledwie 2 pkt, by utrzymać się w grupie krajów charakteryzujących się wysoką jakością procedur (60-80 punktów).

W poprzedniej edycji w 2010 r. uzyskaliśmy 64 punkty (zajmując 16. pozycję), a w 2008 r. odpowiednio (67 pkt i 10. pozycję).  Nasz spadek wynika głównie stąd, że inne kraje w ciągu dwóch lat znacząco poprawiły przejrzystość budżetową.

Ranking jest opracowywany co dwa lata przez pozarządową organizację International Budget Partnership, działającą na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Obecny raport (Open Budget Survey 2012) obejmuje wyniki badań porównawczych prowadzonych na grupie stu krajów ze wszystkich kontynentów. Czołowe miejsca zdobyły w kolejności: Nowa Zelandia, Południowa Afryka, Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia i Francja (uzyskując od 83-93 na 100 możliwych punktów). Stawkę z zerową liczbą punktów zamykają takie kraje jak Fidżi, Gwinea, Irak, Czad. Przeciętna wyniosła 43 pkt.

IBP wskazuje, że Polska posiada dużą przestrzeń dla poszerzenia transparentności budżetowej.  Zaleca między innymi opracowywanie i publikację budżetu obywatelskiego (przystępnej dla obywateli wersji budżetu – tzw. Citizens Budget).