Z kolei 500 największych polskich firm zapłaciło w ubiegłym roku, czyli za 2015 r., 7,2 mld zł podatku CIT (dane jednostkowe, bez instytucji finansowych). To o 16 proc. mniej niż rok wcześniej, ale to i tak niezły rezultat.
– Polskie firmy zapłaciły o 13,3 proc. więcej niż 500 największych spółek zagranicznych w Polsce, które do budżetu odprowadziły 6,3 mld zł – mówi Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Bisnode Polska, która zebrała dla nas te dane.
W przypadku zagranicznych spółek CIT stanowił tylko ok. 1,3 proc. ich przychodów, podczas gdy rok wcześniej – 1,45 proc.
Nieograniczone możliwości zmniejszania podatku
– Podatek CIT to konstrukcja nieefektywna, płacą go tylko ci, co chcą, a nie wszyscy – mówi Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. – W USA mówi się o odejściu od CIT na rzecz opodatkowania przychodu, o co my w Polsce apelujemy od kilkunastu lat – dodaje.
Można się spodziewać dalszego spadku wpływów z tego tytułu. – Polskie firmy też szukają okazji na jego obniżenie, choćby przerejestrowując się do innych krajów – przypomina Andrzej Sadowski.