Portal wyliczył, ile środków z budżetu wydano w ciągu sześciu lat rządów Zjednoczonej Prawicy na takie programy socjalne, jak 500 plus, 300 plus, bony turystyczne, dodatki dla emerytów czy świadczenia dla matek.

Najważniejszym i najbardziej kosztownym programem pozostaje 500 plus, sztandarowy projekt Prawa i Sprawiedliwości, który dał mu silną przewagę nad innymi partiami. Zdaniem analityków, to właśnie ten program zapewnił PiS wygraną, a bez niego - jak wynika z ostatnich sondaży - układ sił na polskiej scenie politycznej wyglądałby teraz znacznie inaczej.

Ile kosztował ten program polskich podatników? Początkowo resort rodziny mówił o kwocie nieco ponad 20 mld zł rocznie, potem jednak postanowiono program rozszerzyć i znieść próg dochodowy, w efekcie czego jego koszt wzrósł aż do ok. 41 mld zł rocznie. W sumie - jak przyznał resort rodziny połowie 2021 roku - od początku jego obowiązywania na 500 plus wydaliśmy już 156 mld zł. Po dołożeniu drugiej połowy ubiegłego roku, to daje już blisko 180 mld zł.

Czytaj więcej

Inflacja zniechęca Polaków do wydatków. Sprzedaż osłabła

Drugim najbardziej kosztownym programem socjalnym są dodatki dla emerytów. Jak wyliczył Business Insider Polska, od 2019 r. „trzynastki” i „czternastki” pochłonęły z kieszeni podatników 47 mld zł.

Bony i świadczenia dla matek kosztowały nas z kolei prawie 7 mld zł, natomiast program 300 plus, tzw. „Dobry start” - jednorazowe świadczenie na zakup wyprawki szkolnej dla dzieci - pochłonął z budżetu kolejne 6 mld zł.

Jak podsumował portal, te wydatki socjalne w sumie kosztowały nas wszystkich niemal 240 mld zł, a więc równowartość około połowy tegorocznego budżetu.