Ostrożnie z uzdrawianiem finansów. Bruksela zaleca umiarkowanie

Pandemia doprowadziła do gwałtownego wzrostu deficytu i długu publicznego. Bruksela zaleca umiarkowanie w leczeniu tej przypadłości.

Publikacja: 24.11.2021 21:00

Ostrożnie z uzdrawianiem finansów. Bruksela zaleca umiarkowanie

Foto: Bloomberg

Jeszcze w 2019 r. deficyt budżetowy strefy euro wynosił zaledwie 0,6 proc. PKB, rok później – po wielu miesiącach pandemii – poszybował do 7,2 proc. PKB. Równolegle znacząco wzrósł dług publiczny – z 86 do 99 proc. PKB. W tym roku sytuacja prawie się nie zmieni – deficyt może spaść do 7,1 proc., a dług wzrosnąć do 100 proc. Potem sytuacja budżetowa ma się poprawiać.

Komisja Europejska jednak, inaczej niż po kryzysie finansowym w latach 2009–2010, nie zachęca do szybkiego leczenia tej dolegliwości. Uznała, że dekadę temu popełniono błąd i dążenie za wszelką cenę do budżetowej równowagi ograniczyło inwestycje i zdusiło wzrost gospodarczy. Teraz zatem recepta jest inna: redukcja zadłużenia w sposób sprzyjający wzrostowi. – To niekoniecznie jest oksymoron. Ale faktycznie przekształcenie tego celu w rzeczywistość będzie kluczowym wyzwaniem dla naszej polityki fiskalnej i naszych reguł fiskalnych w nadchodzących latach – powiedział w środę Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarczych, prezentując ocenę planów budżetowych państw strefy euro. Terapia teraz musi być inna niż po 2010 r. także dlatego, że UE potrzebuje olbrzymich inwestycji w nadchodzących latach na zrealizowanie zielonej transformacji.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Budżet i podatki
Minister finansów Andrzej Domański: Gospodarka przyspiesza
Budżet i podatki
Rekordowy budżet wojskowy Rosji. Władimir Putin tnie wydatki socjalne
Budżet i podatki
Polski plan redukcji deficytu już niemal przyjęty przez Brukselę
Budżet i podatki
Czy Rada Fiskalna dorówna prestiżowi RPP? Kto w niej będzie zasiadać?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Budżet i podatki
Ponad 3 tys. zł od każdego pracującego na przywileje emerytalne
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska