Ministerstwo Finansów pokazało w poniedziałek projekt ustawy podatkowej, która ma być częścią Polskiego Ładu. Ustawa ma wprowadzić m.in. podwyżki kwoty wolnej od podatku oraz progu podatkowego. W projekcie znalazła się też budząca największe kontrowersje podwyżka składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Czytaj także: Polski Ład nie zlikwiduje nieładu w podatkach
Długa lista wad
– To bardzo obszerna i skomplikowana lista rozwiązań. Sumarycznie nie są korzystne dla przedsiębiorców. Rośnie krańcowa składka podatkowa. W przypadku osób rozliczających się według skali sięgnie 41 proc. wraz ze składką zdrowotną, w podatku liniowym 28 proc. To oznacza drastyczne podniesienie podatków – wylicza Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.
– Myślą przewodnią tego projektu jest przeprowadzenie dużej redystrybucji. Projekt uderza w dochody przedsiębiorstw, co wskazuje, że jest nakierowany na wspieranie konsumpcji. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to absurdalne, bo konsumpcja jest na bardzo wysokim poziomie i dynamicznie się odbija po zniesieniu lockdownu – mówi z kolei Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. – Projekt miałby sens, gdyby wspierał inwestycje poprzez zachęty inwestycyjne dla przedsiębiorców. Ale żeby to zrobić, nie można im odbierać pieniędzy, trzeba je zostawić – tłumaczy.
– To typowe stawianie wozu przed koniem. Koniem pociągowym są polscy przedsiębiorcy, którzy świeżo doświadczeni pandemią tworzą biznesplany, planują inwestycje i zatrudnienie, a rząd wprowadza w obliczu czwartej fali rewolucyjną zmianę podatkową, którą premier Morawiecki nazywa pozytywną rewolucją. Tymczasem ma ona charakter czysto dystrybucyjny, a nie rozwojowy. W tym sensie jest to stawianie wozu przed koniem – przekonuje Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP. Co gorsza, jego zdaniem, ten wóz nie jest nawet przygotowany do jazdy, bo nie następuje uproszczenie systemu podatkowego, który jest szalenie skomplikowany. Mało tego, rząd jeszcze komplikuje ten system, tworząc nowe podstawy wymiaru składki zdrowotnej i nowe ulgi wyrównawcze.