Mali podatnicy płacą mało CIT

Większość firm płacących CIT skorzystało z obniżonej 15-proc. stawki. Ale ich podatek to tylko 4 proc. ogółu. To wyjaśnia, dlaczego resort finansów nie miał oporów, by dalej obniżać preferencyjną stawkę do 9 proc.

Aktualizacja: 02.01.2019 17:15 Publikacja: 02.01.2019 14:37

Mali podatnicy płacą mało CIT

Foto: Adobe Stock

Ok. 118,8 tys. podatników skorzystało z preferencyjnej 15-proc. stawki CIT – pokazują udostępnione Rzeczpospolitej dane Ministerstwa Finansów na temat rozliczeń CIT w 2018 r. (z dochodów uzyskanych w 2017 r.). To pierwsze takie informacje podsumowujące pierwszy rok funkcjonowania preferencyjnej stawki CIT dla tzw. małych podatników (osiągających przychody nie większe niż 1,2 mln euro rocznie).

Pewnym zaskoczeniem jest sama liczba firm, które skorzystały z tej preferencji. Szacunkowo bowiem uprawnionych było ok. 440 tys. podmiotów, a okazało się, że jest ich prawie cztery razy mniej. Skąd ta różnica? Z wyjaśnień resortu finansów wynika, że część podatników po prostu osiąga straty i nie ma od czego płacić podatku, część korzysta z odliczeń podatkowych (w tym odliczeń strat z lat ubiegłych) i też nie płaci podatku, dochody zaś kolejnej grupy są zwolnione z podatku (np. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, podmiotów prowadzących działalność naukową, kulturalną, dobroczynną, itp.).

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Budżet i podatki
Kiedy 60 tys. kwoty wolnej? Minister finansów ma przedstawić plan
Budżet i podatki
Niemal 40 mld zł deficytu w budżecie. Wpływy z VAT na minusie
Budżet i podatki
Rząd ma nowy plan na finanse państwa. Będą wyższe podatki?
Budżet i podatki
MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu
Budżet i podatki
Naprawa polskich finansów zajmie kilka lat. MF przedstawia tzw. białą księgę