Socjaldemokraci, Zieloni, Lewica i Demokraci – wszystkie te partie głosowały przeciw prywatyzacji ostatnich rodowych sreber Szwecji. Są wśród nich tacy potentaci jak koncern telekomunikacyjny Telia Sonera, jeden z największych kredytodawców na szwedzkim rynku spółka SBAB, operator pocztowy Posten Norden czy koncern energetyczny Vattenfall, obecny m.in. w Polsce.

Sprzeciw opozycji jest tym bardziej bolesny dla rządzącej liberalno-konserwatywnej partii Moderaterna, że doszła ona do władzy obiecując prywatyzację.

Socjaldemokratom nie spodobały się m.in. plany prywatyzacji koncernu Vattenfall. Nie chcą, by ten inwestował w nowe elektrownie – zarówno atomowe, jak i węglowe, a skupił się na inwestycjach w alternatywne źródła energii.

Fiasko planów rządu Fredrika Reinfeldta mocno komplikuje także sytuację firmy pocztowej Posten Norden, która ostatnimi czasy połączyła się z duńskim Posten Denmark. Jednym z warunków fuzji było wprowadzenie szwedzkiego operatora pocztowego na giełdę w latach 2012-14.