Eksperci, którzy na zlecenie Kremla pracują nad strategią rozwoju Rosji do 2020 r., podali szczegóły rozdziału „Zarządzanie własnością państwową i prywatyzacja". Obecnie państwo rosyjskie jest właścicielem prawie połowy ros. gospodarki, to największy odsetek własności prywatnej w Europie.
Do tego najwięcej państwowych firm powstało w latach 2004-2007, gdy ich udział w gospodarce zwiększył się z 24 proc. do ponad 40 proc. Do tego ok. 30 proc. firm przynosi straty.
Eksperci proponują, by już od początku 2012 r wprowadzić moratorium na tworzenie nowych firm państwowych; wystawić na sprzedaż aktywa nie związane z główną działalnością firmy państwowej (ponad 50 proc. udziału skarbu państwa).
Eksperci chcą też zakazać państwowym przedsiębiorstwom poszerzania biznesu o aktywa nie związane z kluczową działalnością. W latach 2004-2008 to państwowe firmy były najaktywniejsze na rynku fuzji i przejęć (M&A). Ma zostać stworzona list firm, które pozostaną państwowe, szczególnie tych, które mają zobowiązania wobec budżetu.
Pozostałe mają zostać sprzedane jak najszybciej. Tym, kto kupi firmy stratne proponuje się mniejsze zobowiązania inwestycyjne oraz sprzedaż za rubla. Dochody z prywatyzacji w 2012 r zaplanowano na 450 mld rubli (14,4 mld dol.).