- Luksemburg zmieni przepisy, aby skoordynować je z polityką prowadzoną przez USA i 25 z 27 krajów Unii - ogłosił w środę w parlamencie premier Jean-Claude Juncker. Jego kraj i Austria są ostatnimi w Unii, które opierały się unijnym dążeniom do koordynacji ścigania oszustw podatkowych.
- Teraz możemy od 1 stycznia 2015 uczestniczyć, bo nasz sektor finansowy przygotowuje się do tego międzynarodowego wydarzenia - stwierdził Juncker. Jego zdaniem, takie posunięcie zapewni Luksemburgowi możliwość działania zgodnie z normami amerykańskimi i przyczyni się do globalnych starań o wykorzenienie uchylania się od płacenia podatków.
- Na szczęście nasz sektor finansowy opowiedział się za zdecydowaną strategią czystego pieniądza. Nasz sektor finansowy nie żyje z brudnego pieniądza i uchylania się od podatków - dodał.
Decyzja o wymianie danych w celach podatkowych nabrała charakteru zdecydowanie pilnej po rozmowach ws. udzielenia pomocy Cyprowi, które rozdrażniły rynki finansowe - oświadczył resort finansów Wielkiego Księstwa. Luksemburg przygotowywał od kilku miesięcy zmiany w swych przepisach przed obecną decyzją - wyjaśniono.
W ubiegłym roku Luksemburg i Austria zawetowały propozycję negocjacji o rozszerzeniu porozumienia o podatkach od depozytów, bo obawiały się, że będą musiały zrezygnować z tajemnicy bankowej, która przyciąga zagraniczne kapitały. Oba te kraje zablokowały podjęcie przez Unię rozmów o uaktualnieniu 7-letniej umowy podatkowej ze Szwajcarią, Liechtensteinem, Monako, Andorą i San Marino.