Reklama
Rozwiń

Nissan tnie wydatki, gdzie może

Nissan zażądał od pracowników kadrowych ostrego cięcia mniej istotnych wydatków, bo notuje zastój w sprzedaży pojazdów i spadek zysków — powiedziały Reuterowi trzy osoby.

Aktualizacja: 30.12.2019 11:57 Publikacja: 30.12.2019 11:55

Nissan tnie wydatki, gdzie może

Foto: AFP

Finansowa kuracja odchudzająca ma potrwać do końca roku finansowego, do 31 marca 2020 i pewnie zostanie przedłużona na następny rok.

Kierownicy rożnych szczebli otrzymali polecenie ograniczenia mniej ważnych wyjazdów służbowych, rozdawania prezentów i organizowania imprez promocyjnych, aby „oszczędzać każdego jena”. Narady wyjazdowe z udziałem 3-4 przedstawicieli Nissana będą od tej pory odbywać się z udziałem jednego człowieka z firmy, inne spotkania i kolacje anulowano albo zastąpiono telekonferencjami.

Jednoczesne w grudniu zapadła decyzja o urlopowaniu 2-3 stycznia amerykańskich pracowników firmy. Wprowadzono też zakaz podróży służbowych po Stanach, gdzie doszło do szczególnego spadku sprzedaży.

Faktyczne zamrożenie nieistotnych wydatków jest coraz powszechniejszym sposobem postępowania w tej firmie. — Nie ma jeszcze pożaru, ale coś się tli — stwierdził jeden z informatorów. Rzecznik Nissana w Jokohamie powiedział: — Ze względu na sytuację, z jaką mamy do czynienia podejmujemy działania ograniczające wydatki.

Rozmówcy Reutera podkreślali, że grupa ma dostateczne zasoby gotówki. Według jednego z nich, także dobre linie kredytowe, mnóstwo gotówki, również w Chinach, gdzie gromadziła zyski z działalności spółek j. v. Może Nissan nie ma problemów z gotówką, ale te działania podkreślają nasilające się poczucie kryzysu w firmie po usunięciu Carlosa Ghosna, odejściu kilku członków najwyższego kierownictwa i powstaniu napięć w stosunkach z partnerem w sojuszu, Renault.

W kwietniu grupa przystąpiła do realizacji kompleksowego planu ożywienia mającego pobudzić sprzedaż i zwiększyć zyski, ale perspektywy pogorszyły się bardziej niż zakładano. W listopadzie Nissan podał o zmniejszeniu w II kwartale zysku operacyjnego o 70 proc. i obniżył jego roczną prognozę do najniższej od 11 lat.

Zmiana w radzie

Hideyuki Sakamoto, od czerwca członek zarządu Nissana odpowiedzialny za produkcję i łańcuch dostaw, od 2014 r. wiceprezydent został kandydatem do rady dyrektorów, na miejsce wiceprezesa ds. operacyjnych Jun Seki, który nieoczekiwanie podał się do dymisji. 18 lutego odbędzie się nadzwyczajne WZA, jego zatwierdzenie będzie jednym z punktów obrad.

Biznes
Benefit Systems na rynku wellbeing: przepis na skalowalny sukces
Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?