Operacje transgraniczne na tym rynku zmalały o 45 proc., firmy skupiały się zasadniczo na własnych rynkach wewnętrznych. Działalność w Europie w tym zakresie zmniejszyła się o 67 proc. — wynika z danych Refinitiv, co przyczyniło się do spadku wartości tych operacji na całym świecie do 927 mld dolarów (825 mld euro).
- Wiele firm uważa, że niepewność związana z brexitem i napięcia handlowe między Chinami i Stanami wpłynęły na to — stwierdził jeden z dyrektorów działu M&A na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w JP Morgan Chase, Dirk Albersmeier.
W Stanach zanotowano takie megafuzje jak Bristol-Myers Squibb z Celgene za 74 mld dolarów, natomiast średnia wartość operacji w Europie zmalała mocno poniżej 5 mld dolarów.
W. Brytania straciła trzecie miejsce na świecie na rzecz Arabii Saudyjskiej notując spadek fuzji i zakupów o 62 proc. do 40 mld dolarów. Saudyjczycy osiągnęli natomiast połączenie firm naftowych Saudi Aramco z SABIC. W Niemczech nastąpił spadek o 76 proc. do 17 mld dolarów. Francja zanotowała z kolei skok o ponad 50 proc. do ponad 14 mld dolarów, grupa Sika kupiła Parex za ponad 2,5 mld dolarów, a BlackRock specjalistę od oprogramowań inwestycyjnych eFront za 1,3 mld.
Bankierzy przewidują, że rynek M&A w Europie będzie anemiczny przez jakiś czas, poza niektórymi przypadkami jak Deutsche Bank i Commerzbank, które myślą o stworzeniu europejskiego czempiona