Główny chirurg Stanów Zjednoczonych: Przestańcie kupować i nosić maski chirurgiczne

Główny chirurg Stanów Zjednoczonych apeluje o niekupowanie i nienoszenie masek chirurgicznych. Nie tylko nie chronią przed koronawirusem, ale mogą zwiększać ryzyko infekcji.

Aktualizacja: 02.03.2020 04:06 Publikacja: 01.03.2020 08:13

Główny chirurg Stanów Zjednoczonych: Przestańcie kupować i nosić maski chirurgiczne

Foto: AFP

Główny chirurg USA doktor Jerome Adams zaapelował na Twitterze do amerykanów, by przestali kupować maski na twarz i je nosić. To odpowiedz na informacje, że z hurtowni i sklepów znikają maski chirurgiczne, ponieważ przerażeni ludzie uwierzyli, że ich noszenie może powstrzymać infekcję - informuje CNN.

Adams napisał w tweecie, że maski nie chronią przed infekcją, ale ich brak powoduje, że personel szpitalny, który musi je nosić podczas zabiegów szpitalnych nie ma do nich dostępu. A to poważne ryzyko zdrowotne nie tyko dla pacjentów, ale także dla całych lokalnych społeczności.

Główny chirurg USA przypomina też, że aby uniknąć zarażenia koronawirusem należy często i dokładnie myć ręce, nie wychodzić z domu z infekcją oraz zachować higienę w życiu codziennym. Zaapelował też do współobywateli by zaszczepili się przeciwko grypie, ponieważ mniej pacjentów chorych na grypę pomoże przenieść personel i zasoby na oddziały zajmujące się leczeniem pacjentów z COVID-19.

Telewizja CNN informuje, że apel głównego chirurga kraju pojawił się zaraz po tym jak media obiegły informacje, że ludzie masowo wykupują wszystkie dostępne maski chirurgiczne, obawiając się epidemii koronawirusa w USA.

Czytaj także: Chcieli zarobić na epidemii. UOKiK chce zawiadomić ABW

Nie pomogły informacje i apele Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz wiceprezydenta USA Mike Pence, którzy publicznie mówili, że maski nie są konieczne i nie chronią przed wirusem.

Doktor William Schaffner, profesor medycyny zapobiegawczej z Vanderbilt University School of Medicine w Nashville, powiedział CNN, że zakupy masek to rodzaj psychologicznego mechanizmu obronnego. - Wirus się zbliża, a my jesteśmy bezradni - uważa Schaffner. Kupując i nosząc maski dajemy sobie złudne poczucie kontroli nad nami i wirusem.

Czytaj także: Ministerstwo Zdrowia: Nadal nie ma w Polsce koronawirusa

CNN przypomina zalecenia CDC, jak obniżyć ryzyko zarażenia:

Unikać kontaktu z osobami chorymi.

Unikać dotykania oczu, nosa i ust.

Unikać wychodzenia do szkoły lub pracy w przypadku infekcji.

Kichać i kasłać do chusteczki i natychmiast ją wyrzucać.

Czyścić i dezynfekować najczęściej dotykane przedmioty. Wystarczą zwykłe domowe preparaty do czyszczenia

Często myć ręce prze co najmniej 20 sekund za pomocą mydła i ciepłej wody - zwłaszcza po wizycie w toalecie, przed jedzeniem, po kichaniu, kasłaniu i dmuchaniu nosa.

Jeśli mydło jest nie dostępne ręce można przemyć żelem dezynfekującym o zawartości co najmniej 60 proc. alkoholu.

Należy zawsze umyć dokładnie ręce, jeśli są one wyraźnie zabrudzone.

Biznes
Niemcy: Europa jest otwarta na chińskie samochody, ale nie za wszelką cenę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Firmy coraz więcej pieniędzy wydają na krajowy sport. Będzie rekord?
Biznes
Poczta Polska dostanie wielki przelew z budżetu państwa
Biznes
Igor Klaja, prezes 4F: Budujemy polskiego Adidasa
Biznes
Ofensywa marketingowa Nike przed olimpiadą