Rosnące kłopoty ze zdobyciem materiałów wpływają na pogorszenie nastrojów w firmach. Już ponad 30 proc. przedsiębiorców prognozuje, że problemy z dostawami niezbędnych komponentów będą się utrzymywać jeszcze przez najbliższe trzy miesiące. W najgorszej sytuacji są importerzy – trudności z uzyskaniem zamówionych materiałów z zagranicy sygnalizuje co drugi z nich – wynika z najnowszych badań Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej „KoronaBilans MŚP”.
Polska jest czołowym eksporterem wielu usług i produktów, jak chociażby meble, kosmetyki czy żywność. Zagraniczna sprzedaż tych towarów to jeden z motorów krajowej gospodarki, w ubiegłym roku jej wartość wyniosła według GUS ponad bilion złotych (1051,9 mld zł).
Po wiosennym odbiciu, jesienią powróciły kłopoty
Polskie meblarstwo - od dekady jeden z motorów zagranicznej sprzedaży z coraz większym trudem broni swojego potencjału eksportowego. Doświadczenia meblowych firm zmagających się ze skutkami kryzysu spowodowanego uderzeniem Covid-19, są dziś typowe dla wielu innych branż, uzależnionych od sprzedaży swych produktów za granicę. Analizując dane z „KoronaBilansu MŚP” w ujęciu historycznym, największe problemy z dostawami materiałów w pandemii przedsiębiorstwa zgłaszały w pierwszej fali badania, w kwietniu 2020 r. (42 proc.). Po przejściowym szoku, związanym z nagłym lockdownem, problem ten stał się dla firm znacznie mniej odczuwalny. W lipcu trudności w uzyskaniu komponentów czy materiałów od dostawców miała już tylko co piąta firma. Problem zaczął się jednak nasilać wraz z nadejściem drugiej fali pandemii i utrzymuje się do dziś. W najnowszej, ósmej edycji badania zgłasza go 36,5 proc. ankietowanych przedsiębiorstw sektora MŚP.
W ostatnich miesiącach coraz wyraźniej widać skutki zaopatrzeniowych kłopotów: już 40 proc. eksporterów sygnalizuje problemy z realizowaniem bądź dostarczaniem zamówień lub usług zagranicznym odbiorcom. Przy czym trudności w wywiązaniu się ze swoich kontraktów najczęściej zgłaszały największe podmioty z sektora MŚP. W ich przypadku była to ponad połowa przedsiębiorstw (58 proc.).
Brak materiałów gorszy od niedostatku zamówień
- Brak komponentów i materiałów może być więc obecnie większym wyzwaniem dla firm handlujących z zagranicą niż brak zamówień – ocenia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.