W 2007 r. wenezuelski rząd zaproponował 32 zagranicznym firmom, które zainwestowały w zasoby ropy w tym kraju, utworzenie spółek joint venture, w których większościowym udziałowcem byłaby państwowa firma Petróleos de Venezuela (PDVSA). To czwarty największy dostawca ropy na amerykański rynek. Tego typu spółki utworzono m.in. z takimi firmami naftowymi, jak Total (Francja), Chevron (USA), Statoil (Norwegia) i CNPC (Chiny). W ramach odszkodowań za nacjonalizację pól naftowych francuski Total ma otrzymać 834 mln dol., włoski koncern ENI – 700 mln dol., a norweski Statoil – 266 mln dol.
Tylko giganty: ConocoPhillips i ExxonMobil w czerwcu 2007 r. nie zaakceptowały propozycji wenezuelskiego rządu. Spór miał być zażegnany przez negocjacje, ale ta ostatnia firma we wrześniu 2007 roku złożyła wniosek do Międzynarodowego Centrum Rozwiązywania Sporów Inwestycyjnych w USA o zamrożenie aktywów PDVSA w wysokości 12 mld dol. za znacjonalizowanie jej aktywów w złożach Cerro Negro położonych w tzw. pasie naftowym Orinoko. Amerykański koncern miał 41,66 proc. udziałów w przedsięwzięciu, którego wartość w momencie wywłaszczania oszacowano na około 750 mln dol. Bernard Mommer, wenezuelski wiceminister energii i ropy naftowej, nazwał żądaną kwotę czystą fantazją.
Tymczasem na poczet przyszłego odszkodowania dla ExxonMobil sądy w Wielkiej Brytanii, Holandii i na Antylach Holenderskich zamroziły aktywa PDVSA o łącznej wysokości 12 mld dol. A sąd w Nowym Jorku zamroził aktywa PDVSA w wysokości 300 mln dol. Hugo Chavez, który znany jest z tego, że nie przebiera w słowach, zagroził prezydentowi Bushowi: „Jeżeli decyzja sądów zostanie utrzymana i zaszkodzi nam, wtedy my zaszkodzimy wam! A wiecie jak? Odetniemy wam dostęp do ropy. Niech ma pan to na uwadze, panie Bush”. Amerykańskie władze odpowiedziały, że kroki podjęte przez koncern ExxonMobil uznają za słuszne. W odwecie Wenezuela spełniła groźby i zadecydowała o wstrzymaniu sprzedaży ropy naftowej firmie ExxonMobil.
Władze Wenezueli powoli dobierają się do wielkich posiadaczy ziemskich i stopniowo zamierzają rozparcelować ich ziemię
W ramach obrony państwowego przedsiębiorstwa naftowego PDVSA w walce z ExxonMobil prezydent Chavez zapowiedział zjednoczenie sił w celu wspierania procesu rewolucyjnego oraz obronę suwerenności Wenezueli. Powiedział, że nikt nie może zatrzymać kursu nastawionego na umacnianie kraju, a zagraniczne kompanie zainteresowane inwestowaniem w Wenezueli muszą przestrzegać zasad wenezuelskiego prawa.